Google+
You Are Here: Home » Eğitim Teknolojisi » EBA Üzerine Bir Değerlendirme

EBA Üzerine Bir Değerlendirme

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Bilişim Platformunun test yayını halen devam etmekte, öğretmenlerden EBA ile ilgili birçok olumlu tepkilerin yanında bir çok da olumsuz tepkiler alıyoruz. Bu yazımızda EBA’nın artı ve eksileri üzerine bir değerlendirme yapmaya çalışacağız. EBA ilk baktığımızda ilk yayına başladığında yapmaya çalıştığı birçok düşünceyi hayata geçirdi diyebiliriz ancak sıkıntı olan bazı bölümleri şu şekilde inceleyelim.

1- Haber kısmında okulların veya öğretmenlerin eklemiş olduğu haberler çok uzun sürede onaylanıyor örneğin haber atılıyor 3-5 günden önce onaylanmıyor.

2-Haberler atılırken yüklemede sıkıntı olduğu için defalarca haberi atmaya çalışmak zorunda kalıyorlar.

3-Video ekleme kısmında da aynı sıkıntılar mevcut aynı videoyu defalarca yüklemeye çalışıyorsunuz fakat video yükleme hatası diyor ve sıkıntı devam ediyor.

4- Haberlerle ilgili bir başka sıkıntı ise aynı tarz bir haberin onaylanması bir başkasının red edilmesi ( standartlar halen belirlenmemiş)

5-Firmaların hibe etmiş olduğu içerikler öğretmenleri çok sıkıntıya sokuyor. Kendileri ayrıca kendi sitelerine üye olunmasını istiyor ve birkaç içerikten fazla göstermiyor. Ayrıca birçok içeriğe ise halen ulaşılamıyor.

6-Resim bölümüne video ve sesteki gibi indirme butonu konulmalı halen birçok öğrenci ve öğretmen sağ tıkla resmi farklı kaydet bilmiyor malesef.

7-Bilim Teknik dışında çocuk dergileri yer almakta fakat bilindiği üzere fatih projesi özellikle liselerde başlatıldı donanım olarak ama lise çağındaki öğrenciler içi farklı dergilerde yer almalı.

8-E-kitap kısmı çok kısıtlı tabletlerin dağıtıldığı bir zamanda e-kitap kısmına öğrencilerin ders dışında tabletlerine yükleyip okuyabilecekleri e-kitaplar eklenmeli ( romanlar-hikayeler-denemeler vs.)

9- EBA Market halen çok kısır durumda.  46 bin tablet dağıtılıyor şu an da ama markette 10-15 adet uygulama var. Öğrencilerin markete girip e-dergileri, e-kitapları, eğitsel uygulamaları indirebilecekleri uygulamalar olmalı ancak markette EBRU,4 İŞLEM tarzında uygulamalar mevcut lise çağındaki öğrenciler için hiçbir uygulama mevcut değil.

Son olarak ise sınırlı içerikleri sebebiyle birçok öğretmenin ilk tercihi olmaktan şu an için çok uzak. Herhangi bir öğretmen forumunda bile çok daha fazla içerik bulmak mümkün bu sebeple YÜKSEK maaşla çalıştıkları bilinen EBA çalışanlarının eğitimcilerin ilk tercihi olmak için daha çok çalışmaları gerekmektedir.

 KAYNAK GÖSTERİLMEKSİZİN YAZI ve RESİMLERİN KULLANILMASI KESİNLİKLE YASAKTIR. SADECE LİNK VERİLMEK SURETİYLE ALINTI YAPILABİLİR.

About The Author

avatar

Eğitimin ve Teknolojinin buluştuğu noktada tüm eğitimci, öğrenci ve teknoloji severlere dünyadaki gelişmeleri aktarmak ve faydalanmalarını sağlamak amacıyla yola çıkmış bulunmaktayız. Eğitim Teknoloğu - Blog Yazarı

Number of Entries : 1201

Comments (1)

Yorum Yazabilirsiniz...

You must be logged in to post a comment.

Scroll to top