Eğitim

Cep Telefonunun Eğitimde Kullanılması

>

Teknolojik imkanların hayatımızı kolaylaştırmaya devam ettiği günümüzde okullarımızda halen cep telefonları için yasak halen devam etmekte. Okul yönetimleri, öğretmenler ve ailelerin cep telefonunun öğrenciye bir çok zararı olduğu konusunda hem fikir olduklarına eminim; okulun ve ailenin cep telefonlarını eğitsel amaçlı kullanabilecekleri konusunda bilgi sahibi olduklarını sanmıyorum. Artık birçok ülke de yasaklamak yerine cep telefonlarını eğitimin bir parçası haline getirmeye ve bu alanda cep telefonlarını öğrencilere kullandırarak faydalı olmasını sağlamaya çalışıyorlar. Sonuçta internetin ve televizyonun da zararlı olan yönleri bulunmakta önemli olan faydalı yönlerini kullandırabilmek. İnternette yaptığım ufak bir araştırma sonucunda cep telefonlarını eğitsel amaçlı kullanabilmek ve kullandırabilmek için çeşitli yolların olduğunu gördüm ve bunu sizlerle paylaşmak istedim.

  • Ödev hatırlatıcısı olarak kullanmak. ( Öğrenciler ayrıca öğretmenlerinin verdiği ödevleri bluetooth ve sms yoluyla birbirleri ile de paylaşabilirler. )
  • Öğrenciler proje ve performans ödevleri için kısa videolar çekebilirler.
  • Ses kayıt cihazı olarak kullanabilirler. ( Ses kayıtlarını Wiki – Blog tarzı web 2.0 araçlarında paylaşarak dersi tekrar dinlemek veya dinleyemeyenler için faydalı olabilirler. )
  • Dil öğrenmeye çalışan öğrencilere yardımcı olur. ( Hem öğrenmek istediği dilde sesli kitapları dinleyebilir hem de kelime öğrenme çalışmaları  için kullanılabilir.)
  • Uzaktan eğitim uygulamaları için kullanılabilir. ( Online sınavlar, çeşitli dokümanları okuma, podcasts –Radyo yayını ya da benzer bir programın internetten çekilebilir ve kişisel ses cihazlarından dinlenebilir hale gelmesini sağlayan sayısal kayıt– gibi amaçlarla kullanılabilir.)
  • Blog uygulamalarını kullanabilirler. ( Eğitsel amaçlı kullanılan blog ve wikilere anında erişim sağlama.)
  • Sözlük olarak kullanabilme.
  • Hesap makinası olarak kullanabilme.
  • Tarayıcı olarak kullanılabilir. ( Herhangi bir yazı veya görüntünün fotoğrafını çekilerek daha sonra kullanılabilir.)
  • Çeşitli mobil uygulamalar java destekleyen telefonlar için mevcut bunlar kullanılabilir.

Kaynaklar:
http://joedale.typepad.com
http://edutechie.com
http://www.k12handhelds.com

Etiketler
Daha Fazla Göster

Hikmet Tutaysalgır

Eğitimin ve Teknolojinin buluştuğu noktada tüm eğitimci, öğrenci ve teknoloji severlere dünyadaki gelişmeleri aktarmak ve faydalanmalarını sağlamak amacıyla yola çıkmış bulunmaktayız. Eğitim Teknoloğu - İntel Öğretmen Programı Öğretmen Eğiticisi - Fatih Projesi Öğretmen Eğiticisi - Google Certified Educator - Microsoft İnnovative Educator - Blog Yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı