İnternet

Avrupa Çevrimiçi Çocuklar Araştırma Projesi (Türkiye)

Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen, 25 Avrupa ülkesinin katılımıyla gerçekleşen araştırma sonuçlarına göre; çocuklar İnternet ortamında risk içeren faaliyetlerde bulunurken, ebeveynler çocuklarını bu risklerden uzak tutmayı sağlayacak yeterli bilgiye sahip değildir. Türkiye sonuçları, 2010 yılında yürütülen, 9-16 yaş arasındaki 1018 çocuk ve bir ebeveyni ile yapılan yüzyüze görüşmeye dayanmaktadır. Bu araştırmada, siber-zorbalık, cinsel içerikli mesaj almak veya göndermek, ilk kez çevrimiçi tanıştığı kişi ile yüz yüze buluşmak ve sosyal paylaşım sitelerinde kişisel bilgilerini açıklamak gibi riskler ele alınmaktadır.
Araştırmaya katılan çocuklar, yaygın şekilde FACEBOOK ve diğer sosyal paylaşım sitelerini kullanmaktadırlar. Bu sosyal paylaşım siteleri, çocukların 13 yaş üstünde olmalarını zorunlu kılmasına rağmen, küçük yaştaki çok sayıda çocuğun bu sitelerde profili bulunduğu saptanmıştır ve çocukların birçoğu kişisel bilgilerinin herkese açık olmasına izin vermektedir.
Komisyon tarafında açıklanan sonuç raporu ailelerin ve öğretmenlerin mutlaka okuması gerekmektedir. İndirmek için
 http://eukidsonline.metu.edu.tr/sites/default/files/image/D4_tr_Final.doc
Araştırma ile ilgili ayrıntılı bilgi için web sitesi http://eukidsonline.metu.edu.tr/

Etiketler
Daha Fazla Göster

Hikmet Tutaysalgır

Eğitimin ve Teknolojinin buluştuğu noktada tüm eğitimci, öğrenci ve teknoloji severlere dünyadaki gelişmeleri aktarmak ve faydalanmalarını sağlamak amacıyla yola çıkmış bulunmaktayız. Eğitim Teknoloğu - İntel Öğretmen Programı Öğretmen Eğiticisi - Fatih Projesi Öğretmen Eğiticisi - Google Certified Educator - Microsoft İnnovative Educator - Blog Yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı