Eğitim

Canlı Kitap

Canlı Kitap projesi, Artırılmış Gerçeklik teknolojisinin dünyada nadir sayıda ürüne dönüşmüş uygulamalarından biridir. RotaSoft’un benzersiz Artırılmış Gerçeklik sistemi Arota kullanılarak geliştirilen Canlı Kitap’lar dünyadaki ilk ticari Artırılmış Gerçeklik kitaplarıdır. Üretilen Canlı Kitap’lar tüm dünyadan önce ülkemizde piyasaya sürülmüştür. Canlı Kitap, faydalı model belgesi ile ülkemizde patentlenmiştir. Proje, Tübitak tarafından Sanayi Ar-Ge destekleri kapsamında tam destek ile desteklenmiştir.

Canlı Kitap standart bir kitap görüntüsüne sahiptir. Bir web kamerası aracılığıyla bilgisayar ekranından izlendiğinde, üzerinde 3 boyutlu modellerin, animasyonların, videoların oynadığı sesli bir eğitim materyaline dönüşmektedir. Kitap üzerinde 3 boyutlu sanal nesneler kitaba bağlı olarak hareket etmektedir. Böylece klavye ve fare kullanmadan, kitap hareket ettirilerek üzerindeki modeller ve animasyonlar da hareket ettirilebilmekte ve farklı açılardan izlenebilmektedir.
Canlı kitaplar yardımcı ders kitabı ve masal formatında üretilmiştir. İlköğretim öğrencileri için Fen-Teknoloji serisi olarak “Vücudumuzu Tanıyalım”, “Madde ve Özellikleri” , “Kuvvet Hareket” ve “Gezegenimiz Dünya”kitapları geliştirilmiştir. Okul öncesi öğrenciler için “Pinokyo”, “Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler”, “Aladdin’in Sihirli Lambası” ve “Noel Baba” masal kitapları geliştirilmiştir.
Dünyada bir ilk olarak Türkiye’de piyasaya sürülen Canlı Kitap’lar ile ulusal ve uluslararası yarışmalarda ödüller kazanmıştır. Projede kullanılan teknolojinin tamamı ülkemizde yerli mühendisler tarafından yerli kaynaklarla üretilmiştir.

Neden Canlı Kitap?

Canlı kitap ile öğrenciler dersleri çok daha iyi anlayabilmektedir. Üstelik adeta bir bilgisayar oyununu andıran grafikleri sayesinde derslere olan ilgileri artmaktadır. Canlı Kitap’ın interaktif doğası sayesinde öğrenciler zihinsel ve fiziksel olarak aktif olmakta ve bu sayede öğrenme çok daha kolaylaşmaktadır. Tüm bunların yanında Canlı Kitap normal bir kitap olarak da okunabilmektedir. Bu sayede elle tutulur bir kitabın gerçekliğine bilgisayar teknolojisinin artıları eklenerek öğrenciler için mükemmel bir eğitim materyali ortaya çıkarılmıştır.
Canlı Kitap’ın geliştirilmesinde eğitimcilerden, akademisyenlere çok geniş bir yelpazeden farklı katılımcılar çalışmıştır. Bu sayede gelecek neslin eğitim materyali olabilecek yepyeni bir ürün ortaya konmuştur.

Nasıl Çalışıyor?

Canlı Kitap’ın çalışabilmesi ihtiyaç duyacağınız tek şey standart bir web kamerasıdır. Kamerayı bilgisayarınıza takarak, kitabınızla birlikte gelen cd’deki yazılımı bilgisayarınıza kurunuz. Programın çalışmasıyla birlikte web kamerasını kitabı görebilecek açıya getirdiğinizde, 3 Boyutlu animasyon ve modelleri kitabınızın üzerinde görebileceksiniz.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Hikmet Tutaysalgır

Eğitimin ve Teknolojinin buluştuğu noktada tüm eğitimci, öğrenci ve teknoloji severlere dünyadaki gelişmeleri aktarmak ve faydalanmalarını sağlamak amacıyla yola çıkmış bulunmaktayız. Eğitim Teknoloğu - İntel Öğretmen Programı Öğretmen Eğiticisi - Fatih Projesi Öğretmen Eğiticisi - Google Certified Educator - Microsoft İnnovative Educator - Blog Yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı