Eğitim TeknolojisiFatih Projesi

Öğrenci Tableti ve Pardus

Öğrencilere dağıtılması planlanan tabletlerde hangi işletim sistemi kullanılacağı henüz netlik kazanmamışken bizler bu tabletlerde Pardus, Android veya başka bir özgür yazılım kullanılmasını umuyoruz. Böylece Devlet ve Milletimize hem maddi ve manevi açıdan ( Kendi işletim sistemimizi kullanarak) destek olabiliriz. Milli Eğitim Bakanlığı btablet alımında bu durumu umarım dikkate alır.

Bu konu ile ilgili olarak Pardus Proje yöneticisi Erkan TEKMAN’ın konu ile ilgili düşüncelerini aşağıda aktarıyoruz.

“Google, HP, Intel, Apple ve Microsoft gibi dünya devlerinin yakından takip ettiği FATİH Projesi’ndeki tablet üretimi için Türkiye’nin ilk ve tek ulusal işletim sistemi Pardus da devreye girdi.

TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) bünyesinde 2005’te ilk sürümü çıkan ulusal işletim sistemi Pardus ile Fatih Projesi’ne 2 yıl önceden hazır olduklarını belirten Pardus Proje Yöneticisi Erkan Tekman, “Tablet bilgisayarlarda ARM adlı işlemcilere dayalı işletim sistemleri çalıştırılıyor. Biz de 2 yıl önce Pardus’un ARM tabanlı işletim sisteminin denemesini yaptık ve başarılı olduk. Fakat fırsat çıkmadığı için ürün haline çeviremedik” dedi.

Bu anlamda FATİH Projesi’nin kendileri için de bir fırsat olduğunu aktaran Tekman, “Ancak FATİH Projesi çerçevesinde yapılması hedeflenen tablet konusunda bize gelen bir talep veya başvuru yok, henüz bizimle resmi temasa geçen de olmadı. Eğer, tablet projesinde yerlilik oranı yüksek tutulmak isteniyorsa, bu ancak içerik ve uygulama alanında olabilir. Donanımında ister istemez dışa bağımlılık söz konusu” diye konuştu.

‘300 ÖĞRETMENE PARDUS EĞİTİMİ VERDİK’

Mobil cihazlar için geliştirdikleri Pardus işletim sisteminin tablet bilgisayarların yanında akıllı cep telefonlarında da kullanılabildiğinin altını çizen Tekman, “Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nde (EĞİTEK) son 2 yılda 300 öğretmene Pardus kullanımı eğitimi verdik. 2012’de başlanması planlanan FATİH projesi ile gelecek 4 yıl içinde 15 milyon öğrenciye tablet bilgisayar dağıtılacak. Bu bizim için de Türkiye için de uygulanabilir bir takvim” dedi. Açık kaynak kodlu (özgür) yazılım dünyasında 300 işletim sistemi arasında Pardus ile ilk 5’e girdiklerini anlatan Tekman, tablet projesi için hükümet çevrelerinin görüştüğü yabancı teknoloji şirketlerinin çoğunun somutlaşmış bir tabletinin olmadığının da altını çizdi.

‘HENÜZ TREN KAÇMADI’

Son 6 yıl içinde Pardus’un kamuda güveninirlik testinden geçtiğini anlatan Erkan Tekman, şöyle konuştu: “Sektörde hakkımızda bilgi kirliliği yaratanlar var ama geçtiğimiz süreçte Pardus’un bilişim alanındaki potansiyelini Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ve Milli Savunma Bakanlığı gibi devlet kurumları gördüler. Ayrıca 200 bini aşkın aktif kullanıcı sayısına da ulaştık. ‘Yerli tablet’te yerli yazılım kullanılırsa, bu Türkiye için de büyük kazanç olur ve bu alanda henüz kaçmış bir tren yok.”

Etiketler
Daha Fazla Göster

Hikmet Tutaysalgır

Eğitimin ve Teknolojinin buluştuğu noktada tüm eğitimci, öğrenci ve teknoloji severlere dünyadaki gelişmeleri aktarmak ve faydalanmalarını sağlamak amacıyla yola çıkmış bulunmaktayız. Eğitim Teknoloğu - İntel Öğretmen Programı Öğretmen Eğiticisi - Fatih Projesi Öğretmen Eğiticisi - Google Certified Educator - Microsoft İnnovative Educator - Blog Yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı