Eğitim TeknolojisiFatih Projesi

Fatih Projesi Tablet Özellikleri

İlk olarak 8500 adetlik alımın yapılacağı projede, pilot uygulama olarak 13 ilde başlayacak. Bu iller arasında, Diyarbakır, Erzurum, Yozgat, Ankara, Balıkesir, Erzincan, Bingöl, Kayseri, İstanbul, Rize, Karaman, Samsunve Uşak bulunuyor. Tabletlerde olması istenen özellikler ise belli oldu. Bu özelliklere göre Apple’ın iPad ile projeyi kazanma ihtimali bulunmuyor. Devlet Malzeme Ofisi tarafından yayınlanan şartnamede belirtilen özelliklere göre FATİH projesindeki tabletlerin Android işletim sistemli olması ve Adobe Flash desteği sunmasını şart koşuyor. MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nün ihtiyacı olarak Devlet Malzeme Ofisi’nin yayımladığı ihalede şirketler tarafından yapılan değişiklik önerileri de değerlendirildi. Buna göre Apple’ın, dağıtılacak tabletlerde Android’in yanında Apple’ın iOS işletim sisteminin de yer alması, flash desteği şartının şartnameden çıkarılması, USB desteği yerine konnektör bağlantı seçeneğinin de kabul edilmesi, ekran boyunun 9.7 inç (iPad’in büyüklüğü) olabilmesi yönündeki değişiklik önerilerinin tümü reddedildi.

Diğer istenen özellikler ise şunlar :

-USB portu

-Android 3.0 ve 2.3.4 işletim sistemi

-1280 x 800 ve 1280 x 768 px ekran çözünürlüğü

-10.1, 8.9, 9.5 inç ekran boyutları

-1 GHz tek çekirdekli işlemci veya 800 MHz çift çekirdekli işlemci

-1GB – 512 MB RAM

-16GB dahili hafıza

-8600, 6000, 3250 mAh batarya

İhale şartnamesinde 3 farklı sınıfta tablet tanıtılıyor. Yukarıdaki istekler ise sınıflara göre ayrılıyor. Bakalım ihaleyi hangi tablet üreticisi kazanacak ? Merakla bekliyoruz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Hikmet Tutaysalgır

Eğitimin ve Teknolojinin buluştuğu noktada tüm eğitimci, öğrenci ve teknoloji severlere dünyadaki gelişmeleri aktarmak ve faydalanmalarını sağlamak amacıyla yola çıkmış bulunmaktayız. Eğitim Teknoloğu - İntel Öğretmen Programı Öğretmen Eğiticisi - Fatih Projesi Öğretmen Eğiticisi - Google Certified Educator - Microsoft İnnovative Educator - Blog Yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı