İnternet

Facebooktaki Bilgileriniz Artık Herkesin

Facebook, geçtiğimiz hafta Cuma günü yaptığı açıklamada, veri kullanım politikasında şeffaflığı artırmaya” yönelik değişikliklere gideceğini açıkladı. Yapılacak güncellemeler arasında, daha detaylı açıklamalar, örnekler, metinlerin içinde ampulle belirecek olan ipuçları ve üçüncü partilerin, kullanıcıların verilerini nasıl değerlendirdiğine dair bazı bilgiler olacak. Güncellemede en ilgi çeken kısmı da, üçüncü partiler hakkındaki bilgiler oluşturuyor.

Yeni veri kullanım politikası, Facebook’ta  bir uygulama, oyun veya sayfadaki uygulamalara girebildiğiniz ortak bir siteyi kullandığınız zaman, kullandığınız hizmetin size ait olan ve kamuya açık tüm bilgileri üçüncü partilere ilettiğini açıkça belirtiyor. Kamuya açık temel bilgiler, genelde isminiz ve profil resminizi içeriyor. Ancak, Facebook’taki tüm bilgilerinizin kamuya açık olduğunu varsayılırsa, tüm bu bilgiler üçüncü partilerin eline geçiyor.

BİLGİLERİ SİLDİRME BAŞVURUSU
Facebook, “eğer bir uygulamayı silmek istiyor ve silinmesiyle beraber bu uygulamayla paylaştığınız bilgilerin de kaldırılmasını istiyorsanız, uygulamanın üreticileriyle temasa geçip bunu talep etmelisiniz” uyarısını yapıyor. Bu açıklama şunu ima ediyor: Eğer üçüncü parti bir uygulama kullanmaya başladığınızdan bu yana gizlilik kurallarını değiştirmiş olsanız bile, söz konusu uygulamayı silseniz bile bilgileriniz siz silinmesini talep etmediğiniz sürece üçüncü partilerin elinde olacak. Facebook, silinme sürecinde aracı olmadığını ve yapılan sözleşme gereği, bilgilerin talep edilmesi şartıyla silindiğini belirtiyor.Bilgilerin üçüncü partilerle paylaşılması ve silinme prosedürü, sadece kullanıcının değil, arkadaş listesindeki kişilerin bilgilerini de ilgilendiriyor. Uygulamalar, kullanıcının yanı sıra, kullanıcının arkadaşlarına ait bilgilere de erişim sağlayabiliyor. Ayrıca, kullanıcıdan, arkadaşlarının kamuya açık olmayan bilgilerini kendisiyle paylaşmasını isteyebiliyor. Facebook, şu örneği veriyor:

Arkadaşlarınız, “beğendiğiniz (like ettiğiniz)” bir parçayı duvarlarında paylaşmak isteyebilir. Eğer bu bilgiyi kamuya sunduysanız, uygulama herkes gibi paylaştığınız bilgiye erişebilir. Eğe beğenilerinizi sadece arkadaşlarınızla paylaşırsanız, uygulama bilgiye erişmek için arkadaşlarınıza başvuracaktır.

ntvmsnbc

Etiketler
Daha Fazla Göster

Hikmet Tutaysalgır

Eğitimin ve Teknolojinin buluştuğu noktada tüm eğitimci, öğrenci ve teknoloji severlere dünyadaki gelişmeleri aktarmak ve faydalanmalarını sağlamak amacıyla yola çıkmış bulunmaktayız. Eğitim Teknoloğu - İntel Öğretmen Programı Öğretmen Eğiticisi - Fatih Projesi Öğretmen Eğiticisi - Google Certified Educator - Microsoft İnnovative Educator - Blog Yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı