Eğitim Teknolojisi

QR Kodları nedir?

Bir dergi reklamında gördüğünüz o şık çantaya bayıldınız. Peki bu çantanın satıldığı, size en yakın mağazayı kolayca bulmak ister miydiniz? Veya bir müzeyi gezerken beğendiğiniz bir resim hakkında çok daha detaylı bir bilgi almaya ne dersiniz? Peki afişine baktığınız filmin fragmanını anında cep telefonunuzdan izlemek nasıl olurdu? Veya havaalanında sadece cep telefonunuzu gösterip kâğıt bilet basmadan uçağınıza biniş yapabilmek? Bütün bunlar yepyeni bir pazarlama tekniği olan QR kod kullanımı ile artık mümkün. Daha fazlası ise pazarlamacıların hayal gücüne kalmış…
QR kod nedir?: QR kod, yeni nesil 2 boyutlu bir barkod türü. İngilizce açılımı Quick Response (hızlı cevap). QR kod, klasik bir barkoddan çok daha kapsamlı bilgi taşıyabilir. Telefon numaraları, web linkleri, e–mail adresleri veya kartvizit bilgilerini QR kod içerisine yerleştirmek mümkün. Akıllı cep telefonu yardımıyla okunabilen QR kodları sayesinde paylaşılmak istenen bilgiye çok daha hızlı bir şekilde ulaşabiliriz.


QR kod ilk olarak 1994′te Japonya’da Toyota tarafından üretim bantlarında kullanıldı. Daha sonra akıllı telefonların da artmasıyla kullanım alanı giderek genişledi. Artık Nokia, Android, BlackBerry ve iPhone gibi akıllı telefonlar için üretilmiş birçok QR kod okuyucusu mevcut. QR kod, ISO 18004 ile uluslararası bir standart haline gedi. Bu nedenle dünyanın her yerinde rahatlıkla kullanılabiliyor. Özellikle Japonya’da QR kod ile hazırlanmış ilanlar sıklıkla kullanılıyor. Bu tür kod ile yapılan ilanların ne kadar etkili olduklarını tespit etmek çok kolay. Böylelikle pazarlamacılar kampanyalarını daha doğru bir şekilde yönetebilirler. Üstelik kısıtlı ilan yeri kullanmak gerektiren durumlarda QR kodları sayesinde daha geniş bilgi paylaşılabilir.
QR kodu nasıl oluşturulur: Bir kod üreticisi kullanarak her türlü bilgiyi QR kodu haline getirebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, barkodda yer almasını istediğiniz bilgileri girmek ve bu bilgilerin SMS, URL, yazı veya telefon kartivizit gibi formatlardan hangisine dönüşeceğini belirlemek.
Ücretsiz kod oluşturabileceğiniz 5 site: Kendi QR kodlarınızı oluşturmak hem çok kolay hem de ücretsizdir. İşte QR kod üretebileceğiniz 5 web sitesi:
KAYWA
QURIFY
BEETAG
DELIVR
GOQR
QR kodu nasıl okunabilir?:
QR kodunu okumanız için akıllı telefonunuza bir QR kod okuyucusu yüklemeniz gerekmektedir. Bu programı yükledikten sonra tüm QR kodlarını kolaylıkla tarayabileceksiniz. Yapmanız gereken tek şey, uygulamayı açtıktan sonra cep telefonunuzun kamerasını QR koduna doğru yöneltip fotoğrafını çekmek. Telefonunuzdaki uygulama QR koduna yerleştirilmiş bilgiyi anında algılayıp interaktif uygulamayı başlatacaktır.
iPHONE İÇİN ÜCRETSİZ 5 QR KOD OKUYUCUSU
I-NIGMA QR DATAMATRIX
NEO READER
SCANLIFE
BARCODE
REDLASER 
Kaynak:medyaglob.com

Etiketler
Daha Fazla Göster

Hikmet Tutaysalgır

Eğitimin ve Teknolojinin buluştuğu noktada tüm eğitimci, öğrenci ve teknoloji severlere dünyadaki gelişmeleri aktarmak ve faydalanmalarını sağlamak amacıyla yola çıkmış bulunmaktayız. Eğitim Teknoloğu - İntel Öğretmen Programı Öğretmen Eğiticisi - Fatih Projesi Öğretmen Eğiticisi - Google Certified Educator - Microsoft İnnovative Educator - Blog Yazarı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı