Eğitim Teknolojisi

Google Gelişmiş Arama Nasıl Kullanılır?

Arama motorları internet tarayıcı programlarında en çok kullandığımız siteler arasında yer alıyor. Ülkemiz için ise Google’un yeri tartışılmaz. Ancak etkili ve verimli bir şekilde arama yapıyor muyuz? Yoksa binlerce site arasında kayboluyor muyuz?

İşte bu durumu arama motorlarını etkili ve verimli şekilde kullanıyoruma çevirmek için neler yapabiliriz onlara bakalım isterseniz.

Resimlerle göstermek istediğimiz gelişmiş arama seçeneklerin Google arama sayfasının alt kısmından erişebilirsiniz.

Gelişmiş aramayı açtığımızda ise dil, bölge, zaman ve dosya türü seçenekleri ile aramamızı sınırlandırabiliriz. Örneğin önemli ve güncel bir kanun arıyorsak bunu gelişmiş aramadan son haftayı seçerek çok güncel bilgiyi elde edebiliriz. Bir başka örnek ise İstanbul’un Fethi ile ilgili sunum arıyorsak dosya türlerinden PPT’yi seçersek sadece sunum dosyalarını bizim için arayacaktır. Gelişmiş arama seçeneklerini kullanarak interneti daha verimli kullanabiliriz. Herkese iyi aramalar.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Hikmet Tutaysalgır

Eğitimin ve Teknolojinin buluştuğu noktada tüm eğitimci, öğrenci ve teknoloji severlere dünyadaki gelişmeleri aktarmak ve faydalanmalarını sağlamak amacıyla yola çıkmış bulunmaktayız. Eğitim Teknoloğu - İntel Öğretmen Programı Öğretmen Eğiticisi - Fatih Projesi Öğretmen Eğiticisi - Google Certified Educator - Microsoft İnnovative Educator - Blog Yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı