Eğitim

Bu Çocuğu Şekillendirin!

Bugün sabah bir anne ve 5 yaşında çocuğuyla karşılaştım. Babası hapse girmiş ve paraları olmadığı için yardım arıyorlardı. Buraya kadar her şey normal gibi geliyor insanlara herkesin başına gelebilir diye düşünebilirsiniz; fakat biraz dalıp düşündüm:

Bu masum yüzlü çocuğun yaşadıklarını herkes yaşamış veya yaşayabilir. Bu çocuğun geleceğini kim kuracak diye merak ettim. Babası hapiste, annesinin yakın bir çevresi yok ki para aramaya dışarı çıkmış, evlerinde belki sobaları bile yok. GELECEĞİ DÜŞÜNEN KİM ? Daha sonra bir kere daha aklıma içime doğan sıcaklıkla Öğretmen, Okul ve Eğitim dedim. Bu masum çocuğu yaşadığı her şeye rağmen karşısına geldiği öğretmen alıp onu şekillendirmeye başlayacak. Evde yaşadığı her şeyi geçici de olsa unutturup bu çocuğa bir gelecek olduğunu, kendi geleceğini kurabileceğini ve hayatta güzel şeylerinde olduğunu anlatacak. Bu çocuğu hayata bağlayacak, ŞEKİLLENDİRECEK. Onu belki bir öğretmen yapacak ve oda başka çocukları yaşadıkları kötü durumlardan kurtarıp onlara bir gelecek verecek ve oda ŞEKİLLENDİRECEK…

çocuk-egitimteknolojinet

Bu çocuk bana bir sefer daha Eğitimin bir ülkenin şekillenmesinde, büyümesinde ne kadar etkili olabileceğini, Öğretmenin rolünün para ile ölçülemeyecek kadar önemli olduğunu, bir okulun işletme değilde bu masum çocuklara bir yuva olması gerektiğini ve bir Okul Müdürünün en büyük ÖĞRETMEN olması gerektiğini hatırlattı. Öğretmenlerin ise çocukların her birini, annesi ve babası olmayan bir çocuk gibi düşünüp onlara beraber oldukları her dakika boyunca geleceklerini hazırlamak için ellerinden gelen her şeyi yapmaları gerektiği unutulmamalıdır. Belki geleceklerini düşünen kimseleri yoktur. Öğretmenlerin ellerindeki her türlü imkanı seferber edip bilgiyi öğrencilerinin yollarına sermelidir.

Burada Ülkenin yönetiminde kişilerinde yapılan her sistem, düşünce ve kişi değişikliklerinin bu masum çocuklar için ne kadar önemli olduğunun bilincinde olarak yapacakları şeyleri yapmaları gerekmektedir. Kervan yolda düzülür mantığıyla yapılan her hareketin bir çocuğun geleceğine bile mal olması demek bundan 30 yıl sonra başka bir çocuğun babasının hapse girmesi ve o çocuk ve annesinin de sokaklarda yardım aramasına sebep olacağı unutulmamalıdır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Hikmet Tutaysalgır

Eğitimin ve Teknolojinin buluştuğu noktada tüm eğitimci, öğrenci ve teknoloji severlere dünyadaki gelişmeleri aktarmak ve faydalanmalarını sağlamak amacıyla yola çıkmış bulunmaktayız. Eğitim Teknoloğu - İntel Öğretmen Programı Öğretmen Eğiticisi - Fatih Projesi Öğretmen Eğiticisi - Google Certified Educator - Microsoft İnnovative Educator - Blog Yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı