EğitimEğitim Teknolojisi

Eğitimciler Sürekli Hizmetiçi Eğitim Almalı

Eğitimde sürekliliğin çok önemli olduğunu biliyoruz. Örneğin bir öğrenci okula başlamadan veliler en az çocuğunu 4 yıl okutacak bir öğretmen arayışına girerler çünkü sürekliliğin bozulması öğrencilerin öğrenmelerine mutlaka etki edecektir. Böyle bir süreçte hizmet veren öğretmenlerin kendilerini sürekli yenilemeleri gerekmektedir. Değişen teknolojilerin Eğitim süreçlerine entegrasyonu dahilinde bu teknolojilerin kullanımı hakkında bilgi sahibi olmak zorunda olan öğretmenin sadece teknoloji kullanımı konusunda değil aynı zamanda etkili öğretim teknikleri ve bir şeyler öğretmeye çalıştığı öğrencileri hakkında da sürekli güncel bilgilerle kendisini yenilemesi gerekmektedir. Ben hep aynı yaş çocukları okutuyorum diyen bir öğretmenin bile 2-3 yılda bir öğrencileri daha yakından tanımak için mutlaka hizmetiçi eğitim alması gereklidir; çünkü içinde bulunduğumuz zaman bireylerin çok hızlı bir şekilde farklı özellikler kazanmasına , değişmesine sebep olmaktadır. Öğretmen karşısındaki bireyin ihtiyaçları, düşünceleri doğrultusunda öğretim şeklinde değişikliklere gidebilmelidir. İşte bu noktada mutlaka hizmetiçi eğitim almalıdır.

Milli Eğitim bakanlığı ise bu ihtiyaçların tespitlerini düzgün bir şekilde belirleyerek öğretmenlere bilgiyi doğru aktarabilen ve bu işi sürekli yapan ( Şube müdürleri ve müfettişler değil BU İŞ İÇİN ÖZEL EĞİTİLMİŞ FORMATÖRLER) kişiler aracılığıyla hizmetiçi eğitimleri yapmalıdır. Bakanlık hizmet içi eğitim faaliyetlerinde yetersiz kaldığı yerlerde özel kurumlarda da öğretmenler bakanlık onaylı sertifikalarla hizmetiçi eğitimleri almalı. Özellikler bir çok yabancı ülkede öğretmenler kendi kurumlarının dışında öğretmenlerin hizmetiçi eğitim alması gerekliliğini getirmiştir.

Her öğretmen aynı zamanda bir öğrencidir. Unutmayınız.

Sürekli kendini ve öğrencilerini yenileyen öğretmenler görmek dileğiyle…

Etiketler
Daha Fazla Göster

Hikmet Tutaysalgır

Eğitimin ve Teknolojinin buluştuğu noktada tüm eğitimci, öğrenci ve teknoloji severlere dünyadaki gelişmeleri aktarmak ve faydalanmalarını sağlamak amacıyla yola çıkmış bulunmaktayız. Eğitim Teknoloğu - İntel Öğretmen Programı Öğretmen Eğiticisi - Fatih Projesi Öğretmen Eğiticisi - Google Certified Educator - Microsoft İnnovative Educator - Blog Yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı