Eğitim TeknolojisiFatih Projesi

Uzaktan Hizmetiçi Eğitim Merkezi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kurulumları tamamlanan UZEM’leri ( uzaktan eğitim merkezi ) sizler için ayrıntılı olarak incelemeye çalışacağız. Her ilde 1 adet ve bazı büyük illerde ise birkaç tane olmak üzere toplam 110 adet kurulumu yapılan ÜZEM’ler Milli Eğitim Bakanlığının belirlediği ana merkezden yönetilecek. Ana merkezdeki eğitmen yurt genelindeki 110 Uzaktan Eğitim Merkezinde kursiyer öğretmenlere hizmet içi eğitim kursu/semineri verebilecek. Ana merkezden verilecek dersler için video konferans kullanılacak.
Sistemde bulunanları öncelikle belirtelim:

1- Oda kontrol Cihazı: Sistemle birlikte kurulumu yapılan kabinette 1 oda kontrol cihazı bulunmaktadır. Oda kontrol sisteminin yönetimi dokunmatik panel aracılığı ile yapılmaktadır. Dokunmatik panel kablosuz bağlantı ile kabinin içinde yer alan Prodigy cihazına bağlanır ve yönetim bilgilerini bu cihazdan alır. Tabletin ekranında bulunan Arayüze Erişim Cihazın ekranında bulunan Crestron ikonu tıklanır ve cihaz kablosuz sistem üzerinden arayüze erişimi gerçekleştirir. Arayüz üzerinde “Senaryo, Aydınlatma, Görüntü Kontrolü, Kamera Kontrolü, Klima Kontrolü” başlıklı 5 adet menü bulunmaktadır. Menülerde tanımlı butonların fonksiyonları aşağıda tanımlanmıştır.

SENARYOLAR 

1- Eğitim Verme : Bulunulan sınıftan karşı sınıfa eğitim verileceğinden sınıftaki cihazların eğitim verme konumuna geçmesi sağlanır. Arka Kamera, Arka Projeksiyon Cihazı ve Arka Projeksiyon Perdesi faal duruma geçer, öğretmen bilgisayarındaki görüntü Etkileşimli Tahta üzerine aktarılır.

2- Eğitim Alma : Bulunulan sınıf eğitim alacağından sınıftaki cihazların eğitim alma konumuna geçmesi sağlanır. Ön Kamera, Ön Projeksiyon Cihazı ve Ön Projeksiyon Perdesi faal duruma geçer.

3- Sunum : Bulunulan sınıf video bağlantısı gerçekleştirmeden kendi içinde eğitim vereceğinden sınıftaki cihazların sunum konumuna geçmesi sağlanır. Bütün Projeksiyon Cihazları ve Projeksiyon Perdeleri kapatılır, öğretmen bilgisayarındaki görüntü Etkileşimli Tahta üzerine aktarılır.

4- Toplantı : Bulunulan sınıf uzaktaki bir toplantıya yada eğitime dahil olacağından sınıftaki cihazların toplantı konumuna geçirilmesi sağlanır. Ön Kamera, Ön Projeksiyon Cihazı ve Ön Projeksiyon Perdesi faal duruma geçer.

 

Kurulumu Yapılan Donanımlar

1- 30 Kursiyer + 1 adet Eğitimci için Laptop

2-Klima

3-2 Adet Projeksiyon ( ön ve arka )

4- 1 adet Etkileşimli tahta

5-1 adet Tablet

6- 1 Adet Doküman kamera

7- 1 Adet Grafik tablet

8- 1 Adet lazer yazıcı

9- Oda kontrol cihazı

10-1 Adet Amfi

11-2 adet Cisco HD kamera

12-1 Adet Cisco Video konferans cihazı

13- 1 Adet Güç Kaynağı

 

Resimler

 KAYNAK GÖSTERİLMEKSİZİN YAZI ve RESİMLERİN KULLANILMASI KESİNLİKLE YASAKTIR. SADECE LİNK VERİLMEK SURETİYLE ALINTI YAPILABİLİR.

 

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Hikmet Tutaysalgır

Eğitimin ve Teknolojinin buluştuğu noktada tüm eğitimci, öğrenci ve teknoloji severlere dünyadaki gelişmeleri aktarmak ve faydalanmalarını sağlamak amacıyla yola çıkmış bulunmaktayız. Eğitim Teknoloğu - İntel Öğretmen Programı Öğretmen Eğiticisi - Fatih Projesi Öğretmen Eğiticisi - Google Certified Educator - Microsoft İnnovative Educator - Blog Yazarı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı