Eğitim Teknolojisi

Tübitak’tan Yerli Navigasyon

TÜBİTAK desteğiyle Türkiye’nin ilk yerli navigasyonu geliştirildi. Üstün özelliklere sahip yerli navigasyon, yol tarifinin yanı sıra araç takip sistemi olarak da kullanılıyor. Kurumların büyük ilgi gösterdiği navigasyon, yaya ve araçlar için yeni ve özel kullanım seçenekleri sunuyor.

Yolbil Firması, “Yeni Nesil Yolbil Projesi” ile navigasyon yazılımlarıyla yurt dışına aktarılan kaynakların yurt içinde kalmasını sağlamak ve daha önce denenmemiş bir alt yapı ile kurumsal çözümler de sunabilmek için başladığı çalışmalarda Türkiye’nin ilk yerli navigasyon kütüphanesini geliştirdi. Bu kütüphane günlük olarak kullanılacak standart yol navigasyonundan, “körcül” desteği bulunan görme engelliler için navigasyona ve kurumsal çözüm üretebilen altyapıya kadar geniş bir yelpazeyi kapsıyor.

Navisgasyonda yerli devrim başlatan “Yeni Nesil Yolbil Bağlı Navigasyon Motorunun Geliştirilmesi” projesine TÜBİTAK tarafından TEYDEB 1507 KOBİ Ar-Ge Başlangıç Destek Programı kapsamında şimdiye kadar yaklaşık 150 bin TL destek verildi. TÜBİTAK destekli projenin yürütücüsü Emrah Yılmaz daha önceden “YolBil” adlı bir navigasyon çalışması yaptıklarını ancak bunun yeni gelişen akıllı telefon sektörü için yeniden yazılması gerektiği için TÜBİTAK desteğiyle tüm uygulamalarda kullanılabilir bir navigasyon kütüphanesi geliştirdiklerini söyledi. Amaçlarının yurt dışına aktarılan kaynakların yurt içinde kalmasını sağlamak olduğunu ifade eden Yılmaz, sistemin sadece araçlar için yol navigasyonu olmadığını çeşitli amaçlar için kullanılabileceğini belirtti.

Türkiye’nin Adres Tanımlama Yapısına Uygun

Yeni nesil YolBil projesinin mevcut navigasyona en büyük katkısının Türkiye’nin adres yapısına uygun olduğunu belirten Yılmaz, “Ülke olarak bizde adres kavramı tam olarak yerleşmemiş, genel adres kavramı var. Şu an kullanılan navigasyonlarda bir adresi net olarak yazmadan gitmeniz zor. Ama bizim geliştirdiğimiz Yolbil Türkiye’nin adres kavramına uygun. Biz adres verirken ‘Kuğulu Parkın aşağısı, ‘Heykelin arkası’ gibi tanımlamalar standart navigasyon sistemlerinde bulunmuyor. Yeni Nesil Yolbil sistemi ile standart adres arama alanlarına yazılan ‘Kuğulu Park, Heykel’ gibi noktalara adres arama kısmından ulaşılabiliyor” dedi.

tübitak

egitimteknolojinet_yolbil

Etiketler
Daha Fazla Göster

Hikmet Tutaysalgır

Eğitimin ve Teknolojinin buluştuğu noktada tüm eğitimci, öğrenci ve teknoloji severlere dünyadaki gelişmeleri aktarmak ve faydalanmalarını sağlamak amacıyla yola çıkmış bulunmaktayız. Eğitim Teknoloğu - İntel Öğretmen Programı Öğretmen Eğiticisi - Fatih Projesi Öğretmen Eğiticisi - Google Certified Educator - Microsoft İnnovative Educator - Blog Yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı