Dünyadan Eğitim

Slovenya’dan Eğitim Notları

Grundtvig Öğrenme Ortaklıkları Projeleri kapsamında gittiğimiz Slovenya da ziyaret ettiğimiz okul ile Slovenya eğitim sisteminden sizlere notlar aktarmak istedik.

Yükseköğretim öncesi eğitim kurumları açısından bakıldığında: Okulöncesi eğitim, 1–6 yaş grubunu kapsar ve isteğe bağlıdır. Bu eğitimin amacı, çocuğun fiziksel, zihinsel ve özel yetenekler ile kişilik yönünden gelişimini desteklemektir. Zorunlu eğitim, 6–15 yaş grubunu kapsar ve zorunludur. Bu eğitimin amacı, öğrencilerin ruhsal, duygusal ve sosyal yönden dengeli bir şekilde gelişimini desteklemektir.

Slovenya da genel amaçların yanında gözlemlediklerimiz aktarmak gerekirse; öğrenciler okulda dışarıda kullandıkları ayakkabılarıyla değil okul ayakkabı ve terlikleriyle dolaşıyorlar bu durum okulun daha samimi ve sıcak bir ortama dönüşmesini sağlaması açısından çok güzel. Okuldaki sınıflar genelde branş bazlı şekilde hazırlanmış. Sınıflarda branşla ilgili her türlü materyal bulunmakta. Örneğin gezdiğimiz bölge 1. dünya savaşı için önemli bir bölge ve tarih sınıfında 1. dünya savaşından kalma materyaller bulunmakta. Biyoloji sınıfında bulunulan çevredeki çeşitli hayvanlar bulunmakta. Sınıflar çocukların rahat edebilmesi için lavabolar dahil her şey bulunmakta ve çocukların yaptıkları çalışmalar sınıflar ile okulun diğer yerlerinde sergilenmektedir. Yaparak yaşayarak öğrenmenin çok daha kalıcı olduğunu bilen ve uygulamaya çalışan Slovenler teknik sınıfta kendi ayrıştırmalı çöp kovalarını kendileri yapmakta. Bu çocuklara hem çevre bilinci hem de kandi yaptıkları materyalleri kullanma duygusunu yaşatıyor. Özetlemek gerekirse okullara tabletleri henüz yok ancak dokunarak, yaparak ve yaşayarak öğrenme Slovenyalılar için daha önemli. Anlatacaklarımız bunlarla sınırlı fakat gördüklerimiz değil o sebeple soruları olanlar yorum kısmından sorabilirler.

 

 

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Hikmet Tutaysalgır

Eğitimin ve Teknolojinin buluştuğu noktada tüm eğitimci, öğrenci ve teknoloji severlere dünyadaki gelişmeleri aktarmak ve faydalanmalarını sağlamak amacıyla yola çıkmış bulunmaktayız. Eğitim Teknoloğu - İntel Öğretmen Programı Öğretmen Eğiticisi - Fatih Projesi Öğretmen Eğiticisi - Google Certified Educator - Microsoft İnnovative Educator - Blog Yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı