Eğitim Teknolojisi

Eğlendirici Çalışmalar

Yaz tatili 15 milyon öğrenci için başladı. Bol bol oyunlar oynanacak, gezilecek, tatile gidilecek ve birçok çocuk bilgisayar başında saatlerini harcayacak, böyle bir ortamda çocuklara farklı aktivitelerle destek olmakta fayda var. Sürekli sosyal paylaşım ortamlarında ve oyun sitelerinde harcanan vakit eğlendirme amaçlı etkili olabilir ancak internetin bilinçli yanını kullanarak çocuklara farklı alternatifler olduğunu hatırlatmakta fayda var.

vocaroo
Vocaroo sitesi eğlenceli ses projeleri hazırlanabilen bir ses kaydedici ve düzenleyici. En iyi yanı herhangi bir kayıt işlemi yapmaya gerek duymadan hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Peki eğitimde Vocaroo’yu nasıl kullanalım?

Öğrencilerden, bir hikayeyi özet halinde anlatmalarını istediyin, yada verdiğiniz konuyla ilgili kendi hikayelerini kendileri oluşturup anlatsınlar. Bu hikaye ses dosyalarını bir alanda toplayın ve bir hikaye projesi haline getirin.

Öğrencilerden, bir konuyla ilgili şarkı bestelemelerini(Mesela bir rap şarkısı besteleyebilirler) yada şiir yazmalarını ve seslerini kaydetmelerini isteyin. Sınıfta dinletin ve en iyi şarkıyı/şiiri seçin.

Öğrencilere ödevlerini, sesinizi Vocaroo’ya kaydederek gönderin.

Yaptıkları bir projeyi anlatarak seslerini kaydetmelerini isteyin.

Her hangi bir konunun, bu bir deney olabilir, yada bir yemek tarifinin; aşamalarını anlatmalarını isteyin.

Öğrencilerden bir matematik probleminin cevabını anlatmalarını isteyin.

Ülke tanıtımlarını seslerini kaydederek yapsınlar.

Siz sesinizi kaydedin, daha sonra evde sesinizi dinleyerek, çalışma kağıdındaki soruları cevaplamalarını isteyin.

Sınıf içinde zincir hikaye anlatın, her bir çocuk teker teker hikayeyi bir cümle eklesin ve bunu kaydedin.

Yabancı dil öğreniminde, özellikle yeni öğrenilen kelimelerin telaffuzlarını duymaları için, öğretmenler seslerini kaydedebilirler.

Bir sınıf radyosu oluşturabilirsiniz. Her gün yada her hafta bir öğrenci bu şovu, sesini kaydederek sunabilir.

Öğrenciler sesli kutlama kartları yapabilirler. Anneler yada babalar günüyle ilgili, yada birinin doğum gününü kutlamak için, seslerini kaydedebilirler. Bütün ses kayıtlarını bir sayfada yayınlayabilirsiniz.

Öğrencilere, sesli geri bildirim vermekte eğlenceli olabilir.

Vocaroo’nun en çok sevdiğim yanı, özellikle utangaç olan öğrencileri motive etmesi. Sınıf içinde konuşmaya çekinen, kendini ifade edemeyen öğrenciler, evde kendi seslerini kaydederek; bu konuda biraz daha motive olabilirler.

Vocaroo, teknolojiyi eğitimin içine katmak için, eğlenceli ve öğrenmesi basit bir teknolojik araç olarak, favorilerinizin arasında yerini alabilir!

ozgekaraoglu.com

Etiketler
Daha Fazla Göster

Hikmet Tutaysalgır

Eğitimin ve Teknolojinin buluştuğu noktada tüm eğitimci, öğrenci ve teknoloji severlere dünyadaki gelişmeleri aktarmak ve faydalanmalarını sağlamak amacıyla yola çıkmış bulunmaktayız. Eğitim Teknoloğu - İntel Öğretmen Programı Öğretmen Eğiticisi - Fatih Projesi Öğretmen Eğiticisi - Google Certified Educator - Microsoft İnnovative Educator - Blog Yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı