Eğitim

Diskalkuli – Öğrenme Güçlüğü

Dört işlemi yapmakta zorlanır, problemin çözümüne gitmekte sıkıntı çekerler. Yavaştırlar, parmakla sayarlar. Aritmetikte kullanılan bazı sembol, işaret, terimleri anlamakta güçlük çeker veya karıştırırlar. Çarpım tablosunda da geridir. Öğrenme güçlüğü çeken çocuklar bütün bunların yanı sıra; ev ödevi yapma alışkanlığı, yön kavramları, zamana ilişik kavramlar, sıraya dizme, sözel ifade, motor beceriler dediğimiz top oynama kaşık-çatal kullanma, makas kullanma gibi becerilerde de yaşıtlarına göre geridirler.

200438089-001

Matematik öğrenme bozukluğu olan öğrencilerin yardımcı olabilecek temel stratejiler geliştirmiş ve bu öğrencilerin problem çözme becerilerini geliştirmek için birçok adımda çözülebilecek problemler küçük ve kullanışlı adımlara ayrılmalı,  problemdeki çeşitli bölümleri vurgulamak için renkli kalem kullanılmalı ve problemlerin çözümünde şekiller ve tablolar çizilmeli, tablolardaki farklı sütun ve satırları betimlemek için de bu yerler renklendirilmelidir gibi stratejilerin işe yarayacağını belirtmiştir. Matematik öğrenme bozukluğu olan öğrencilere uygun genel öğretim tasarımlarını ise öğrencilerin kısa süreli belleklerinde kolayca geri çağrılamayan çeşitli temel kavramları hatırlatmak için sınıfın duvarlarına öğrencilerin bu kavramları hatırlamasını sağlayacak büyük posterler asılmalı,  işlemleri netleştirmek için akış diyagramları ya da ağaç diyagramlarının kullanımı sağlanmalı,  öğrenciyi derste çıkmaza sokmamak için öğrencinin hızına uygun bir şekilde ders işlenmeli,  farklı problemlerin ayırt edilebilmesini sağlamak için renkli kalemler kullandırılmalı,  matematiksel kavram ve adımlar öğretilirken bellek destekleyici ipuçları verilmeli, öğrencilerin öğrenme becerileri organize edilmeli ve zaman ayarlanmalı, diyagramlar kullanılmalı ve matematiksel kavramlar çizilmeli,  öğretim ortamında manipulatiflerden yararlanılmalı,  öğrencilerin ellerini ve müsvedde kâğıdı kullanmalarına izin verilmeli ve  sınav yapmadan önce genel tekrar yapılmalıdır şeklinde ifade etmiştir.

diskalkulia1288946400

Kaynak: Sinem SEZER, Ayça AKIN

Etiketler
Daha Fazla Göster

Hikmet Tutaysalgır

Eğitimin ve Teknolojinin buluştuğu noktada tüm eğitimci, öğrenci ve teknoloji severlere dünyadaki gelişmeleri aktarmak ve faydalanmalarını sağlamak amacıyla yola çıkmış bulunmaktayız. Eğitim Teknoloğu - İntel Öğretmen Programı Öğretmen Eğiticisi - Fatih Projesi Öğretmen Eğiticisi - Google Certified Educator - Microsoft İnnovative Educator - Blog Yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı