Eğitim

Okul Öğrenci Kulüplerini Öğrenciler Oluştursun

Okullarda öğrenci kulüpleri muamması halen devam etmektedir. Hem öğrenciler hem de öğretmenler için angarya haline yıllardır gelmiş olan kulüpleri farklı bir yapıya büründürmez isek bu şekilde angarya olmaya da devam edecektir. Bu kulüp yapısını biraz değiştirip üniversitelerdeki gibi her şeyiyle öğrencilerin ilgilendiği bir yapıya çevirmeli, öğretmenlerin kulüp saatlerinde gerekirse sadece fikirlerine başvurulmalı yoksa kulüplerin her şeyiyle öğrenciler ilgilenmeli. Eğitim – Öğretim yılı başına yine öğrencilerin kendi belirleyeceği konularda hazırlanacak kulüp çalışmaları gerektiğine öğretmenin rehberliğinde düzenlemeler yapılarak öğrencilerin istediği bir hale getirilmelidir. Yoksa öğretmenin sınıfa girip isteksizce bir şeyler anlattığı ders havasından kurtarılmalıdır. Hem öğrenciler hem de öğretmenler için gerçekten eğlenilecek bir şeyler olmalı kulüplerde. Gerçek hobiler olmalı, öğrenciler bu hobileri yaşamalılar.

Bir öğretmen arkadaşın yapmış olduğu küçük bir kulüp çalışmasını aktarmak istiyorum. Kırsal kesimde bir okulda fotoğrafçılık kulübünde öğrencilerine verdiği fotoğraf makinesi ile her hafta bir grup kendi istedikleri her şeyin fotoğraflarını çekmeleri isteyerek bir yarışma başlatır. Fotoğraflar okulda sergilenir ve en güzel fotoğrafları çeken öğrenci gurubuna aynı fotoğraf makinelerinden hediye edilir. Kulüpler işte bu tarz aktivitelerle desteklenmeli yada öğrencileri seveceği şeyler olmalı ki bir işe yarasın. Çocuklara yeni hobiler kazandırsın kısaca…..

Etiketler
Daha Fazla Göster

Hikmet Tutaysalgır

Eğitimin ve Teknolojinin buluştuğu noktada tüm eğitimci, öğrenci ve teknoloji severlere dünyadaki gelişmeleri aktarmak ve faydalanmalarını sağlamak amacıyla yola çıkmış bulunmaktayız. Eğitim Teknoloğu - İntel Öğretmen Programı Öğretmen Eğiticisi - Fatih Projesi Öğretmen Eğiticisi - Google Certified Educator - Microsoft İnnovative Educator - Blog Yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı