Eğitsel Uygulamalar

Çevrimiçi Kurs Yönetim Sistemi Moodle

Moodle, herkes tarafından rahatlıkla kullanılabilecek bir çevrimiçi kurs yönetim sistemidir (course management system). Moodle kelimesi açılımı ‘Modular Object Oriented Dynamic Learning Environment’ olup Esnek (Modüler) Nesne Yönelimli Dinamik Öğrenme Ortamı olarak çevrilebilir. Şu anda Türkiye’deki durumu izlendiğinde birçok kişi ve kuruluş özellikle üniversiteler bu sistem üzerinden öğrencilerine ve herkese açık kurslar, uzaktan eğitimler düzenlemektedirler.

Moodle, bir kurs yönetim sistemidir. Kurs yönetim sistemi (Course management system -CMS) , eğitimcilerin çevrimiçi
kurslar oluşturmalarına yardım etmek üzere tasarlanmış yazılım paketidir. Bu tür yazılım paketleri bazen Öğrenme Yönetim Sistemleri (Learning Management Systems – LMS) veya Sanal Öğrenme Ortamları (Virtual Learning Environments VLE) olarak da anılmaktadırlar. En önemli özelliği, herkes tarafından (öğretmen, öğrenci) çok kolay şekilde kullanılmasıdır. (Kurs sonunda yapılan tüm çevrimiçi anketlerde öğrencilerin hemen hepsi 1-2 öğrenci dışında sistemi kolay bulduklarını ifade ettiler.

Moodle, tamamiyle ücretsizdir.  Sistem hem Windows hem de Linux sistemleri altında çalışmaktadır.

150 ülkede 70 dilde desteği mevcuttur. İstediğiniz dilleri seçebilirsiniz. İsterseniz tüm diller aynı anda (moodle), isterseniz 3 dili aynı anda (Uzaktan Eğitim) ve isterseniz tek dili (Sorular için) seçebilirsiniz.

• Geniş geliştirici kitlesi vardır.
• Geniş geliştirici kitlesi nedeniyle ürün
yaşam çevrimi çok hızlıdır. Yani çok kısa
sürede yeni sürümler geliştirilmektedir.
• Ücretsiz olduğundan test edici kitlesi çok
geniştir.

Peki gelelim nasıl kurabilirsiniz;

Öncelikle web üzerinde dosyalarınızı barındırabileceğiniz bir alanınız ( hosting ) olmalıdır. ( deneme yapmak isteyenler ücretsiz hosting hizmeti veren yerlerde deneme yapabilirler.)

Daha sonra moodle.org sitesinde moodle sistemini indirip bu web üzerindeki alana kurabilirsiniz . ( ücretsizdir)

Artık eğitim modulünüz hazır kullanmaya başlayabilirsiniz.

Ücretsiz değilde ben bu işi daha profesyonel yapmak istiyorum diyenler ücretli bir hosting ( yıllık yaklaşık 30 TL ) aldıktan sonra kendilerine bir alan adı ( domain ) da alabilirler ( www.herkeseheryerdeegitim.com gibi ) ( yıllık ücret 16 TL )

Bu işlemleri tamamladığınızda çok ekonomik olarak hazırlanmış bir online eğitim platformunuz olabilir.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Hikmet Tutaysalgır

Eğitimin ve Teknolojinin buluştuğu noktada tüm eğitimci, öğrenci ve teknoloji severlere dünyadaki gelişmeleri aktarmak ve faydalanmalarını sağlamak amacıyla yola çıkmış bulunmaktayız. Eğitim Teknoloğu - İntel Öğretmen Programı Öğretmen Eğiticisi - Fatih Projesi Öğretmen Eğiticisi - Google Certified Educator - Microsoft İnnovative Educator - Blog Yazarı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı