Eğitim Teknolojisi

Dünyadan Eğitim Projeleri-Macellan Projesi

Eğitim ve teknoloji entegrasyonunu birçok ülke pilot çalışmalar yoluyla gerçekleştirmeye çalışıyor. Bu entragrasyon sürecinde ülkelerin ortaya koydukları genelde iki nokta var birincisi mevcut bilgileri teknoloji yoluyla sunmaya çalışmak ( Fatih Projesinde olduğu gibi) ikincisi ise tamamen düşüncü yapısını değiştirerek müfredatla içi içe geçmiş ve Eğitim teknolojisini farklı bir yapı değilde Eğitimin sıradanlaşmış bir parçası olarak gören sistemler. İkinci tip projeler genelde ulusal düzeyde değilde küçük çaplı olarak kalmış ve birçok kesim tarafından uygulanması yolunda öğretmenlerin bu yönde eğitim almamış olması sebebiyle sıkıntılarla karşılaşılmıştır. Ulusal çapta gerçekleşen bir proje olan Macellan projesi de özellikle teknoloji ve donanım üzerinde yoğunlaştığı için eleştirilmiştir. ( ERG) Sizlere kısaca Macellan Projesi hakkında bilgilendirme yapmaya çalışacağız.

Macellan Projesi – Magalhaes Project

Portekiz, Dünya Bankası ve İntel ortaklığında gerçekleştirilen projede yaklaşık 500 bin öğrenciye ülkemizdeki projelerden de hatırlayanlar olacaktır Classmate PC’ler dağıtılmıştır. Projede Macellan gibi öğrencilerin de bilgisayarları ile dünyayı keşfetmeleri düşüncesiyle yola çıkılmıştır.  Dijital okuryazarlık ve pedogoji ise arka planda kaldığı için yapılanlar donanım ve internet erişimleriyle sınırlı kalınca proje tam olarak istenilen hedeflere ulaşamamıştır.

2006 yılı itibariyle başlayan projede 7400 okulda 416.500 PC dağıtılmış, proje bütçesi yaklaşık 400 milyon euro’yu bulmuştur. Fatih Projesi benzeri bir proje olan Macellan Projesi de donanıma verdiği değer sebebiyle sona ermiştir.

macellan_projesi-egitimteknolojinet

Etiketler
Daha Fazla Göster

Hikmet Tutaysalgır

Eğitimin ve Teknolojinin buluştuğu noktada tüm eğitimci, öğrenci ve teknoloji severlere dünyadaki gelişmeleri aktarmak ve faydalanmalarını sağlamak amacıyla yola çıkmış bulunmaktayız. Eğitim Teknoloğu - İntel Öğretmen Programı Öğretmen Eğiticisi - Fatih Projesi Öğretmen Eğiticisi - Google Certified Educator - Microsoft İnnovative Educator - Blog Yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı