Eğitsel Uygulamalar

Okuma Yazmayı Twitterdan Öğretmek

Kalem ve defterler bir kenarda duruyor, çünkü bu ana okulunda öğrenciler tablet kullanıyorlar. Eylül ayında öğretmenleri onlara Twitter kullanmasını öğretti. Artık çocuklar, öğrenirken eğleniyorlar.

Yeni teknolojilerden uzak durarak, öğretmen Twitter’a eğitim amaçlı katıldı. Sosyal medyayı, özellikle okuma yazma gibi günlük aktivitelerin hizmetine soktu. Böylece iletişim kurarak öğrenme süreci başladı.

Corinne Vanstraceele, Okul müdürü: ‘‘Bu işe ilgileri var çünkü yazdıkları şeylerin okunacağını biliyorlar. Ayrıca bugün, erkenden yazdıkları şeylere cevap ve tepki alma fırsatımız da var. Bu durum onların ilgisini çekiyor. Bu ilk amacımız sonraki hedef ise onlara harfleri öğretmek.’‘

Fikir aşamasından harflerin seçimine cümleleri özenle oluşturmak için, öğretmenlerin gözetimi ve izni altında öğrenciler birbirlerine yardım ediyorlar. Tweet atmak onları motive eden hedefleri oluyor. Yine de, el yazısını bırakmamak gerekir.

İlk okulllarda okumaya çalışan çocukları görmek sıradan bir şey. Bazen Twitter’da yazmak ilgi çekici olabiliyor. Öğretmen Jean Roch Masson’a göre Twitter, sınıftaki bir numaralı motivasyon aracı. Avrupa’da, Twitter’ı okuma yazma öğretmek için kullanan ilk kişi o olmuş.

Her dönem başında öğretmen kısa bir toplantı düzenliyor. İlk isteksizlik aşıldıktan sonra veliler hemen işi kavrıyorlar.

Öğretmen, interneti en iyi şekilde öğrenmeleri için öğrencilerine bir Twitter şifresi uyguluyor. Onları internetin tehlikelerinden korumak için bir yol da denilebilir.

euronews.com

Etiketler
Daha Fazla Göster

Hikmet Tutaysalgır

Eğitimin ve Teknolojinin buluştuğu noktada tüm eğitimci, öğrenci ve teknoloji severlere dünyadaki gelişmeleri aktarmak ve faydalanmalarını sağlamak amacıyla yola çıkmış bulunmaktayız. Eğitim Teknoloğu - İntel Öğretmen Programı Öğretmen Eğiticisi - Fatih Projesi Öğretmen Eğiticisi - Google Certified Educator - Microsoft İnnovative Educator - Blog Yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı