Eğitsel Uygulamalar

MEB Mevlana Uygulaması

Milli Eğitim Bakanlığı EBA platformu tarafından geliştirilen Mevlana uygulaması Mevlananın ünlü eseri Mesnevinin içeriğinde esinlenilerek hazırlanmış ve Mesneviyi merak edenler hazırlanmış uygulamayı EBA Marketten indirerek deneyebilirsiniz.

Batıda Rumi olarak tanınan Mevlana Muhammed Celaleddin bütün zamanların en büyük mistik ve ruhani şairlerindendir. O insanlığın en yüksek tepelerinde bulunan engin bir vadi gibidir. Onun ruhani mesajı bugün tüm dünyada milyonlarca insanın gönlüne ışık saçmaktadır.
Mevlana her şeyden önce bir ruh ustasıdır. O şiirler yazmıştır ama sadece bir şair olarak görülemez. O hikayeler anlatmıştır ama sadece bir öykü yazarı olarak görülemez. O tüm kötülüklerden arınarak insanın kendi tabi varlığına dönmesi gerektiğini insanlara hatırlatan İslam dininin esaslarını yorumlayarak, insanları ruhun inceliklerine ve gerçeklerine yönlendiren bir mürşit, bir pir ve ustadır. Bu nedenle herkes onda kendisi için bir şeyler bulabilmekte; O’nun çağrısı tüm dünyada yankılanabilmektedir. Bunun için Mesnevi her ruh ve kalbe ışık veren bir güneştir. Ancak herkes bu denizden kendi nasibi kadar alır. Rumi’nin en büyük kitabı Mesnevi, sufilerin deyimiyle, aşkın şarkısını nazik ve derin bir şekilde seslendiren, bir birlik ve hoşgörü kitabıdır. Mesnevi’nin o berrak üslübunu Türkçe’mize kazandırma gayreti ile yeniden tanzim edilen eserin bulunduğu uygulamayı “Eba Market” te bulabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Hikmet Tutaysalgır

Eğitimin ve Teknolojinin buluştuğu noktada tüm eğitimci, öğrenci ve teknoloji severlere dünyadaki gelişmeleri aktarmak ve faydalanmalarını sağlamak amacıyla yola çıkmış bulunmaktayız. Eğitim Teknoloğu - İntel Öğretmen Programı Öğretmen Eğiticisi - Fatih Projesi Öğretmen Eğiticisi - Google Certified Educator - Microsoft İnnovative Educator - Blog Yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı