Dünyadan Eğitim

Eğitimin Nobeli Ann Cotton’un

Dünya Yenilikçi Eğitim Zirvesi Wise’da bu yıl ödülü İngiliz Eğitimci Ann Cotton aldı. Ann Cotton ve kurucusu olduğu sivil toplum kuruluşu Camfed, 1993’ten bu yana 3 milyon Afrikalı kız çocuğunun okula gitmesi için yaptığı yenilikçi ve özverili çalışmalardan dolayı 500 bin Dolarlık ödülün sahibi oldu.

CAMFED, Zimbabve, Gana, Malavi, Zambiya ve Tanzanya’nın en fakir kırsal alanlarında ilkokuldan lise sona kadar kız çocuklarının eğitimi için mali ve sosyal destek sağlıyor. Ann Cotton’ın eğitim metodu OECDtarafından en iyi yenilikçi uygulama modeli olarak kabul edildi.

Bu eğitim modelinin başarı kaynağını Cotton şöyle açıkladı: “Hayatlarında zorluklar yaşayan insanların öğrenme kapasitelerinin daha yüksek olduğunu fark ettik. Bu toplumların zorlukların üstesinden nasıl geldiğini öğrenmemiz gerek. Bunun için de iyi bir dinleyici olmalıyız. Sadece anlattıkları şeyleri dinleyen değil söylemediklerini de anlayacak şekilde zeki bir dinleyici olmak zorundayız.”

Zirveyi takip eden euronews muhabiri izlenimlerini şu şekilde aktardı: “Birçok kişinin eğitimin Nobel’i saydığıWISE ödülü altı yıl içinde ikinci kez bir kadına verildi. Ann Cotton bu eğitim zirvesinde yükselen bir yıldız. WISEzirvesi bu yıl eğitime teşvik aracı olarak yaratıcılık temasına odaklandı.

Kaynak: euronews.com

Etiketler
Daha Fazla Göster

Hikmet Tutaysalgır

Eğitimin ve Teknolojinin buluştuğu noktada tüm eğitimci, öğrenci ve teknoloji severlere dünyadaki gelişmeleri aktarmak ve faydalanmalarını sağlamak amacıyla yola çıkmış bulunmaktayız. Eğitim Teknoloğu - İntel Öğretmen Programı Öğretmen Eğiticisi - Fatih Projesi Öğretmen Eğiticisi - Google Certified Educator - Microsoft İnnovative Educator - Blog Yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı