Eğitim Teknolojisi

Çocuklar İçin İşletim Sistemi

Bilgi teknolojileri ve yazılım konusunda halen dünyanın en geri kalmış ülkelerinden biriyiz. Çünkü sadece tüketiyoruz. Üretim kısmı henüz bizim için çok uzakta gözüküyor. Bilişim teknolojileri dersleri çok az ve bu derslerde de sadece Microsoft programlarının kullanımı anlatılıyor. Henüz öğrencilere yazılım konusunda herhangi bir şey veremiyoruz. Bu durum ülkemizin gelecekteki yerini çok fazla etkileyecektir. Birçok ülke geleceğin bilişim teknolojilerini üretebilme de olduğunun farkında olduklarından yatırımlarını bu yöne yapmakta; eğitim sistemlerini ise bu doğrultuda güncellemektedirler.

çocuklar-için-işletim-sistem-egitimteknolojinet

Pardusla başlayan kendi işletim sistemini yapma maceramız maalesef birçok resmi ve özel engellere takılarak hemen hemen sonlanmış oldu. Bu özellikle beni ve benim gibi birçok pardus severi çok üzdü. Ülkemizin kendi işletim sistemi olabileceği fikri çok güzeldi ama microsoft ceolarına takıldı. Yine de özgür yazılımdan umudumuzu kesmeden devam ediyoruz ve artık çocuklara ve gençlere diğer ülkeler tarafından geliştirilen linux tabanlı özgür işletim sistemlerini önermeye devam ediyoruz. Çocuklar için özgür yazılıma başlamak için iyi bir seçenek olan Edubuntu çocuklar için hazırlanmış bir işletim sistemidir. (Ubuntu tabanlı ayrı bir Linux dağıtımı) Edubuntu’nun içerisinde çocuklara yönelik eğitici paketler yer almaktadır. Bu paketleri Ubuntu üzerine kurabileceğiniz gibi Edubuntu’yu ayrıca indirip sisteminize kurabilirsiniz.

Ayrıntılar ve indirmek için Edubuntu’nun resmi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
http://www.edubuntu.org/

Etiketler
Daha Fazla Göster

Hikmet Tutaysalgır

Eğitimin ve Teknolojinin buluştuğu noktada tüm eğitimci, öğrenci ve teknoloji severlere dünyadaki gelişmeleri aktarmak ve faydalanmalarını sağlamak amacıyla yola çıkmış bulunmaktayız. Eğitim Teknoloğu - İntel Öğretmen Programı Öğretmen Eğiticisi - Fatih Projesi Öğretmen Eğiticisi - Google Certified Educator - Microsoft İnnovative Educator - Blog Yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı