Eğitim

6 Adımda Sınıflarınızı Dönüştürün

Eğitimde Fatih Projesi ile başlayan dönüşüm hareketi tamamen donanımların dönüşümünde kaldı diye düşünüyorum. Sınıfları etkileşimli tahtlar, tabletler ve doküman kameralar ile donattık ancak kafalardaki dönüşümleri yani öğretmen ve öğrencilerin dönüşümlerini ise halen sağlayamadık. Öğrenciler yeni nesil öğrenme şekillerini bir türlü göremedi ve bu sebeple de kullanamadılar. Öğretmenler de bir türlü yeni nesil öğrenme şekillerini öğrencilerine gösteremediler ve kullanamadılar. Bu durumların en büyük sorumlusu ise Milli Eğitim Bakanlığı’dır. Milli Eğitim Bakanlığı Fatih Projesi eğiticileri aracılığıyla eğitimde teknoloji kullanım kurslarını sadece donanımların kullanımını anlatmakta kullandı ancak çok daha farklı bir bakış açısı getirerek sınıflardaki değişimin öğrenci ve öğretmen açısından nasıl olması gerektiğini yani değişmesi gerekenin aslında öğretmenin öğretme felsefesi olması gerektiğini de öğretmenlere anlatabilmeliydi.

Durumu kısaca özetledikten sonra eğitimcilerimize yol göstermesi açısından sınıflarda yapılabilecek değişimin 6 adımını sizlerle paylaşıyoruz. Siz değerli öğretmenler bunları arttırıp farklılaştırarak kendinize ve öğrencilerinize uyarlayabilirsiniz.

  1. Öncelikle dersinizi ve konuyu belirleyin.  ( PLAN AŞAMASI )
  2. Dersinizi içeren bir video hazırlayın. (KAYIT AŞAMASI )
  3. Hazırladığınız videoyu sınıf öğrencilerinizle paylaşın ve tartışmalarını sağlayın. ( PAYLAŞIM AŞAMASI )
  4. Öğrencilerin konuya paylaştığınız video sayesinde konuyu tartışmış ve bilinçlenmiş şekilde derse gelecek. ( DEĞİŞİM AŞAMASI )
  5. Sınıfı gruplara bölüp onlara konu ile ilgili bir görev verin örneğin bir video hazırlamak yada daha farklı şeyler.( GRUP AŞAMASI )
  6. Herkes hazırladıklarını, tartıştıklarını ve soruları ile birlikte sınıfta tekrar inceleme imkanı bulacak. ( TEKRAR GRUP AŞAMASI )

Etiketler
Daha Fazla Göster

Hikmet Tutaysalgır

Eğitimin ve Teknolojinin buluştuğu noktada tüm eğitimci, öğrenci ve teknoloji severlere dünyadaki gelişmeleri aktarmak ve faydalanmalarını sağlamak amacıyla yola çıkmış bulunmaktayız. Eğitim Teknoloğu - İntel Öğretmen Programı Öğretmen Eğiticisi - Fatih Projesi Öğretmen Eğiticisi - Google Certified Educator - Microsoft İnnovative Educator - Blog Yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı