Eğitsel Oyun

Okullara Yeni Aktivite Dizilim Sporu

Ülkemizde yapılan sporların en başında bildiğiniz üzere futbol bulunmaktadır. Bu sebeple çocuklarda çevrelerinden görmüş oldukları üzere en çok futbol oynamak istiyorlar. Ancak birçok faydalı spor ve aktiviteler de bulunmaktadır. Özellikle gelişim çağı bireyleri için çok önemli olan bazı sporlar maalesef ülkemizde yapılmıyor yada çok az yapılıyor. Bu yazımızda sizlere çocuklara çok faydalı olduğunu düşündüğümüz bir aktivite olan dizilim sporu yani Speed Stacks’ı tanıtmak istiyoruz.

speed-stacks-egitimteknolojinet

1980′ li yıllarda ilk olarak Amerika’ da ortaya çıkan ve 1995 yılından sonra popülaritesini arttıran Dizilim Sporu, 2000’ li yıllarda yapılan araştırmalar sonucunda sağladığı faydalardan sonra okullardaki en önemli aktivitelerden biri halini aldı.

Amerika’ da yapılan araştırmalar Dizilim Sporu uygulamasının, iki elin aynı anda kullanılmasında, el-göz koordinasyonunun sağlanmasında, beynin sağ-sol kısımlarının aynı anda kullanılmasında ve motor becerilerinin gelişmesinde olumlu katkılarda bulunduğu kanıtlanmıştır. Sağlamış olduğu yararların yanı sıra çocuklara hoşça vakit geçirtmesi, beden eğitimi dersleri için Dizilim Sporu önemli aktivitelerden biri haline gelmiştir.

speed-stacks-egitimteknolojinet2

Nasıl Oynanır?

12 özel tasarımlı bardaktan oluşan Dizilim Sporun’ da amaç; bardakların      3-3-3, 3-6-3 ve 1-10-1(Döngü) kategorilerinde en kısa sürede üst üste dizilip toplanmasıdır. (Döngü kategorisinde dünya rekoru 5.303 saniyedir.)

Faydaları 

– El-göz koordinasyonunu sağlaması

– Beynin sağ ve sol kısımlarının aynı anda kullanılmasını       sağlaması

– Motor becerileri geliştirmesi

– Her iki eli aynı anda kullanılmasını sağlaması

– Çabukluğu sağlaması

– Odaklanmayı geliştirmesi

– İki yönlü beceriyi geliştirmesi

– Özgüven gelişmelerini desteklemesi

– Dikkat ve konsantrasyon sağlaması

– Hızlı ve dengeli hareket etmeyi sağlaması

– Kaygıları azaltması

speed-stacks-egitimteknolojinet3

Speed Stacks Türkiye ekibi tanıtım yapmak ve Speed Stacks ile tanışmanız amacıyla okulunuza geliyor. Bu tip yeni aktiviteler ile öğrencilerinizi tanıştırmak ve çocuklarınıza futboldan farklı faydalı aktivitelerinde olduğunu göstermek istiyorsanız. speedstacks.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Dünya rekorlarının videolarını izleyebilirsiniz.Etiketler
Daha Fazla Göster

Hikmet Tutaysalgır

Eğitimin ve Teknolojinin buluştuğu noktada tüm eğitimci, öğrenci ve teknoloji severlere dünyadaki gelişmeleri aktarmak ve faydalanmalarını sağlamak amacıyla yola çıkmış bulunmaktayız. Eğitim Teknoloğu - İntel Öğretmen Programı Öğretmen Eğiticisi - Fatih Projesi Öğretmen Eğiticisi - Google Certified Educator - Microsoft İnnovative Educator - Blog Yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı