Eğitim Teknolojisi

3 Boyutlu Ses Eğitime Nasıl Katkı Sağlayabilir

Üç boyutlu sesler genellikle sinema teknolojisinde kullanılmakla birlikte artık farklı amaçlar içinde kullanılabilmektedir. Değişik bir deneyim sunan 3 boyutlu sesler kulaklıkla dinlenebilmekte veya 5.1 ve 7.1 ses sistemleri ile birlikte de dinlenebilmektedir.

Peki tanımı yaptığımız 3 boyutlu ses teknolojisi eğitime nasıl katkı sağlayabilir ? Kısaca bu soruyu cevaplamaya çalışalım. Öncelikle görme engelli öğrencilerin öğrenmesi için fark yaratabilecek bir teknoloji olabileceğine inanıyoruz. Yani normal bir ses duymak yerine kitapları 3 boyutlu olarak dinleyerek öğrenmeyi çok daha etkili bir şekilde gerçekleştirebilirler. Ayrıca normal öğrenciler için de rahatlıkla kullanılabilir. Duyarak öğrenmeye daha yatkın olan öğrenciler için en azından haftada bir bu şekilde okulda ders işleyebilirler ve aileleri de çocuklarını işitsel materyallere yönlendirebilirler. Farklı bir kullanım alanı ise yabancı dil eğitimi olabilir. Yabancı dil eğitimde öğrencilere hazırlanabilecek 3 boyutlu ses teknolojisi kullanılarak hazırlanacak yabancı dil materyalleri ile öğrencilerin yabancı dil öğretimine katkı sağlanabilir. Örnek bir 3D ses videosu yazımızın devamındadır. Kulaklıklarınızı takmayı unutmayınız çünkü hoparlörden 3D ses efektleri tam anlaşılmıyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Hikmet Tutaysalgır

Eğitimin ve Teknolojinin buluştuğu noktada tüm eğitimci, öğrenci ve teknoloji severlere dünyadaki gelişmeleri aktarmak ve faydalanmalarını sağlamak amacıyla yola çıkmış bulunmaktayız. Eğitim Teknoloğu - İntel Öğretmen Programı Öğretmen Eğiticisi - Fatih Projesi Öğretmen Eğiticisi - Google Certified Educator - Microsoft İnnovative Educator - Blog Yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı