Eğitim Teknolojisiİnternet

Çocuklar İçin Güvenli Arama Motorları

Günümüzde, özellikle ülkemizde arama motoru denince akla gelen ilk web sitesi google’dur ve ardından yahoo, bing gibi diğer arama motorları gelmektedir. Bu arama motorlarını özelleştiremediğimiz için arama yaparken çocuklarımız ve öğrencilerimiz için zararlı ve gereksiz birçok içerikle karşılaşabiliryorlar, özellikle reklam amaçlı hazırlanmış siteler aramaları içinden çıkılmaz bir hale getirmektedir. Bu sebeple web 3.0 teknolojisinin hayata girmesi ile arama motorlarından daha fazla verim alınması beklenmektedir. Şu an için ise çocuklarımız ve öğrencilerimiz için aramalarına daha doğru ve gereksiz içerik olmadan ulaşabilmelerinin yolu çocuklar ve öğrenciler için hazırlanmış özelleştirilmiş arama motorlarından geçmektedir. Bu arama motorları şu an için Türkçe içeriklerin çoğunu listelemiyor olsalar bile İncelemek isteyenler için özelleştirilmiş arama motorlarından örnekleri aşağıdaki linklerde bulabilirsiniz.
 • askkids
 • Kids Click
 • Quinturakids
 • Kidrex

Çocukların ve öğrencilerin özellikle google arama motorunu kullandığını varsayarak google arama motoru için güvenli arama özelliği açarak çocukların çok daha güvenli bir şekilde arama yapabilmesini sağlamalıyız. Peki bunu nasıl yapmalıyız.

Bilgisayarlar için ve tabletlerdeki internet tarayıcıları için aşağıdaki adresi ziyaret ederek güvenli arama özelliğini açabilirsiniz.

www.google.com/preferences menüsünden açıp kapatabilirsiniz.

 1. Google uygulamasını açın.
 2. Sayfanın sol üst köşesinde, Menü simgesimenu icon > Ayarlar > Hesaplar ve gizlilik‘i tıklayın.
 3. Sayfayı aşağı kaydırarak “Güvenli Arama filtresi”ne gidin.
  • Kutuyu işaretleyerek Güvenli Arama’yı etkinleştirin.
  • Kutunun işaretini kaldırarak Güvenli Arama’yı devre dışı bırakın.
 1. Google uygulamasını açın.
 2. Ana ekranın sol üst köşesindeki dişli simgesine Settings dokunun. (Google Asistan’daysanız ana ekrana geri dönmek için aşağı kaydırın.)
 3. Güvenli Arama‘ya dokunun.
 4. Akıllı veya Yüksek düzeyli ayar‘ı seçin.
 5. Bitti‘ye dokunun.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Hikmet Tutaysalgır

Eğitimin ve Teknolojinin buluştuğu noktada tüm eğitimci, öğrenci ve teknoloji severlere dünyadaki gelişmeleri aktarmak ve faydalanmalarını sağlamak amacıyla yola çıkmış bulunmaktayız. Eğitim Teknoloğu - İntel Öğretmen Programı Öğretmen Eğiticisi - Fatih Projesi Öğretmen Eğiticisi - Google Certified Educator - Microsoft İnnovative Educator - Blog Yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı