Eğitim Teknolojisi

İşitme Engelliler Alis’le Öğreniyor

ALİS, Türkçe için alternatif iletişim aracı olarak geliştirilmiş bir grafik sembol sistemidir. ‘Türkçe grafik sembollerle yazılabilir mi?’ sorusuna yönelik bir girişimdir. Türkçenin belirli ek yapıları ve çekirdek sözcük haznesiyle grafik cümleler oluşturmaya imkân vermektedir.

Bu doğrultuda çalışmaya başlayan Karadeniz Teknik Üniversitesi ekibi ortaya geliştirilebilir ve daha sonra kullanıcılar tarafından da desteklenebilir bir proje ortaya koymuşlar. ALİS’in gelişim süreci devam etmektedir. Engellerinden dolayı iletişim ve öğrenme problemleri yaşayan bireylerin kavram, okuma yazma ve müfredat öğrenmelerine yönelik grafik sembol temelli öğrenme ortamlarının geliştirilmesi ve etkililiğinin sınanması amaçlanmaktadır. Teknolojinin; bilgi ve öğrenme kaynaklarına erişimde fırsat eşitliği sağlama, bireysel ihtiyaçlara hitap edecek öğrenme ortamlarının oluşturulmasına olanak verme ve dünya çapında etkileşim ve paylaşım imkânı sunma gibi olanakları göz önünde bulundurularak ALİS sistemini geliştirmek hedeflenmektedir. Bu kapsamda; ALİS grafik sözlüğünün geliştirilmesi, müfredat öğretimine yönelik öğrenme materyallerinin hazırlanması, grafik sembollerle cümle yazmaya olanak veren eş zamanlı ileti ortamının tasarımı, grafik sembollerle cümle yazma/materyal hazırlamaya olanak veren yazılımın paket program şeklinde hazırlanması ve değerlendirme faaliyetleri ALİS projesinin genel amaçları olarak sıralanmaktadır. Proje işitme engelliler için önemli bir kaynak olmakta ve öğretmenlerinde gerektiğinde kendi materyallerini oluşturmalarına olanak sağlaması açısından önemlidir. Bu sebeple Karadeniz Teknik Üniversitesi ekibine teşekkür ediyoruz. TRT’de yayınlanan ALİS haberini yazımızın devamındaki videodan izleyebilirsiniz.

mersin escort

Etiketler
Daha Fazla Göster

Hikmet Tutaysalgır

Eğitimin ve Teknolojinin buluştuğu noktada tüm eğitimci, öğrenci ve teknoloji severlere dünyadaki gelişmeleri aktarmak ve faydalanmalarını sağlamak amacıyla yola çıkmış bulunmaktayız. Eğitim Teknoloğu - İntel Öğretmen Programı Öğretmen Eğiticisi - Fatih Projesi Öğretmen Eğiticisi - Google Certified Educator - Microsoft İnnovative Educator - Blog Yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı