Eğitim TeknolojisiStem

STEM Nedir ve STEM Kamyonu

Öncelikle STEM nedir bir tanım yapalım ve ardından kısaca projeden bahsedelim. Science (Fen), Technology (Teknoloji), Engineering (Mühendislik) ve Mathematics (Matematik) kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Genel itibariyle amaçlanan ise bu alanlar ile ilgili bilgileri öğrenmek değil bu alanlarda yaratıcılığı ön plana çıkararak bir şeyler üretebilmek. Bilgilerin unutulup gitmesi değil de ortaya çeşitli projelerle çıkarak bilgilerin daha anlamlı hale gelmesini amaçlıyor. STEM’ anlatan bir videoyu izleyebilirsiniz.

STEM ülkemizde çok az kullanılan bir yöntem diyebiliriz çünkü sınav odaklı bir eğitim sistemimiz olduğu sürece maalesef bu şekilde olmaya devam edecek. Bizlerde ülkemizden olmasa da başka ülkelerden bir STEM projesini sizlerle paylaşmak istedik.

ABD ‘de bulunan Klein ISD Education Foundation vakfı tarafından birçok teknoloji firmasının sponsorluğunda gerçekleştirilen proje de özel olarak hazırlanan STEM kamyonu birçok okulu dolaşarak öğrencilere çeşitli STEM uygulamalarını gösterip, tanıtıyor ve yaptırıyor. Ayrıca kısa süreli öğretmen hizmetiçi eğitimlerini de veren STEM ekibi böylece öğretmenlerinde sertifikalı bir STEM eğiticisi olmasını sağlıyor.

Bu şekilde yetişen nesiller geleceğe daha anlamlı bakabilme ve çalışma hayatında çok daha başarılı olma yolunda önemli bir adım atmış oluyorlar. STEM ayrıca çocukların disiplinler arası bir eğitim modeli ile eğitmesi sebebiyle çocukların çok yönlü düşünebilmeleri, ve problem çözme becerilerinin de gelişmesine katkı sağlıyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Hikmet Tutaysalgır

Eğitimin ve Teknolojinin buluştuğu noktada tüm eğitimci, öğrenci ve teknoloji severlere dünyadaki gelişmeleri aktarmak ve faydalanmalarını sağlamak amacıyla yola çıkmış bulunmaktayız. Eğitim Teknoloğu - İntel Öğretmen Programı Öğretmen Eğiticisi - Fatih Projesi Öğretmen Eğiticisi - Google Certified Educator - Microsoft İnnovative Educator - Blog Yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı