Eğitim TeknolojisiStem

TÜBİTAK’tan Okullara Deney Setleri

Türkiye Bilimsel Araştırmalar ve Teknoloji Araştırma Kurumu TÜBİTAK tarafında geliştirilen ve öğrencilerin bilimsel farkındalığını arttırmak amacıyla dört alanda toplam 26 etkinliğin yer aldığı deney setleri hazırlanan proje kapsamında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Bilim Sanat Merkezlerine gönderildi. İlk pilot uygulaması Bilsem’lerde yapılacak olan uygulamada gönderilen Deney Setleri; Elektrik, Manyetizma, Kimya-Biyoloji ve Teknoloji-Tasarım alanlarını kapsamaktadır. Elektrik Deney Setinde dört, Manyetizma Deney Setinde altı, Kimya-Biyoloji Deney Setinde dokuz ve Teknoloji-Tasarım  Deney Setinde yedi etkinlik yer almaktadır.  Her bir deney kiti öğretmen kitabı, malzeme paketleri ve öğrenci kartlarından oluşmaktadır.

Pilot uygulamanın ardından yaygınlaşmaya geçilmesi amaçlanan projede öncelikli olarak Türkiye genelinde bütün Bilim ve Sanat Merkezlerine öğrenci sayısına göre Elektrik ve Manyetizma Deney Setleri dağıtılması planlanmaktadır. İkinci aşamada Kimya-Biyoloji ve Teknoloji-Tasarım Deney Setlerinin pilot uygulaması yapılarak yaygınlaştırılmaya geçilecektir.

Bu tip deney setleri hazırlanırken daha önceki yazılarımızda bahsetmiş olduğumuz lego ürünlerinin de kullanılması faydalı olabilir. Özellikle son dönemde çıkan lego ile programlama öğretim setleri gerçekten çok başarılı. Ayrıca birçok lise öğrencisinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından dağıtılan tabletler mevcut, bu tabletlerle entegre çalışabilen deney sensörleri ile öğrencilerin tabletleri daha aktif bir şekilde kullanmalarının önü açılmış olur.

Çok önemsediğimiz bu tür çalışmalar umarım hızlı bir şekilde pilot uygulamaları gerçekleştirilerek ülke geneline yayılır,  bilim ve teknoloji açısından çok daha gelişmiş seviyelere ulaşırız.

tübitak-deney-setleri-egitimteknolojinet tübitak-deney-setleri-egitimteknolojinet2

Etiketler
Daha Fazla Göster

Hikmet Tutaysalgır

Eğitimin ve Teknolojinin buluştuğu noktada tüm eğitimci, öğrenci ve teknoloji severlere dünyadaki gelişmeleri aktarmak ve faydalanmalarını sağlamak amacıyla yola çıkmış bulunmaktayız. Eğitim Teknoloğu - İntel Öğretmen Programı Öğretmen Eğiticisi - Fatih Projesi Öğretmen Eğiticisi - Google Certified Educator - Microsoft İnnovative Educator - Blog Yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı