Dünyadan Eğitim

Yuvarlak Okul Tasarımı

Mimarlığın bu dünyayı ve insanların yaşamını değiştirebileceğine inanan Takaharu Tezuka tarafından tasarlanan yuvarlak okul sayesinde okul öncesi öğrencileri günlerinin çoğunu bu yuvarlak okulun çevresinde dolaşarak geçiriyor. Okul hakkında daha ayrıntılı bilgiyi ise videoda Takaharu Tezuka versin.

Bu 2007’de tasarladığımız bir anaokulu. Bu anaokulunu çember biçiminde yaptık. Çatısı bir bakıma sonsuz bir yuvarlak. Anne-babaysanız, çocukların çember çizmeye bayıldığını biliyorsunuzdur. Çatısı böyle gözüküyor. Peki bunu neden tasarladık? Bu anaokulun müdürü “Hayır, korkuluk istemiyorum.” dedi.Bense “Bu mümkün değil.” dedim. Fakat ısrar etti: “Peki ya düşen çocukları yakalamak için çatının kenarına ağ gersek nasıl olur?” “Mümkün değil.” dedim. Ve tabii ki, devlet yetkilileri“Muhakkak korkuluğunuz olmalı.” dedi. Fakat müdürün düşüncesini ağaçlara uygulayabildik. Aralardan çıkan 3 ağaç var. Bu halat ağları korkuluk olarak kullanmaya iznimiz var. Fakat tabii ki, halatların korkuluk görevi yok. Çocuklar ağlara düşüyor. Daha fazla çocuk, daha fazla, daha da fazla.  Kimi zamanlar 40 çocuk bir ağacın etrafında oluyor. Daldaki çocuk, ağacı o kadar çok seviyor ki ağacı yiyor. Etkinlik zamanları çatının ucunda oturuyorlar. Aşağıdan manzara çok hoş görünüyor.Çatıyı elimizden geldiğince alçak yaptık, çünkü yalnızca çatının altını değil çatının üstündeki çocukları da görmek istedik. Bu binanın çevresi 183 metredir. O kadar da küçük bir uzunluk değil. Ama asıl şaşırtıcı şey şimdi geliyor. Bu anaokuldaki çocuklar ortalama 4000 metre mesâfe gidiyor. Bu çocuklar diğer birçok anaokulu arasında en yüksek bedensel yeteneklere sâhip. Okul müdürü,“Ben onları eğitmiyorum. Çatının üstüne salıyoruz. Tıpkı koyunlar gibi.” diyor. Koşuyorlar da koşuyorlar. Demek istediğim, çocukları denetlemeyin, çok fazla korumayın ve bazen kösteklenmeleri gerekiyor. Biraz yaralanmaları gerekiyor. Bu, onlara bu dünyada nasıl yaşayacaklarını öğretiyor. Mimarlığın bu dünyayı ve insanların yaşamını değiştirebileceğine inanıyorum. Bu da çocukların yaşamını değiştirme girişimlerinden birisi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Hikmet Tutaysalgır

Eğitimin ve Teknolojinin buluştuğu noktada tüm eğitimci, öğrenci ve teknoloji severlere dünyadaki gelişmeleri aktarmak ve faydalanmalarını sağlamak amacıyla yola çıkmış bulunmaktayız. Eğitim Teknoloğu - İntel Öğretmen Programı Öğretmen Eğiticisi - Fatih Projesi Öğretmen Eğiticisi - Google Certified Educator - Microsoft İnnovative Educator - Blog Yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı