Eğitim

Öpülesi Elleri Var…

Öncelikle videoyu izleyelim.

1950 yılında Kayseri’de doğan Ali Rıza Binboğa orta eğitimine parasız yatılı olarak Mimar Sinan İlk öğretmen Okulu’nda devam etti. Üçüncü sınıftan sonra Ankara İlköğretmen Okulu Müzik Semineri’ne devam etti. İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu hazırlık sınıfını okudu. Yüksek öğrenimini, İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Fakültesi’nde 1973’te Elektronik Yüksek Mühendisi olarak tamamladı.

1975’te Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye ön elemelerine katılarak profesyonel müzik yaşamına başlamış, aynı yarışmada “Yarınlar Bizim” şarkısı ile halk oylamasının birincisi olmuş ancak elenmiştir. Ancak 1978 yılında çıkartmış olduğu klibini üstte izlediğimiz İLK ÖĞRETMEN şarkısı ile tüm eğitim camiasını kucaklamış ve öğretmenin ne kadar değerli olduğunu yapmış olduğu şarkı aracılığıyla insanlarla paylaşmıştır.

Günümüzde her ne kadar şarkılarda eğitim konusu çok para etmese de umarız günümüz sanatçılarından da eğitim ve öğretmenlerle ilgili bir sanat eseri ( en azından sosyal sorumluluk projesi kapsamında yada kendilerini yetiştiren öğretmenleri adına ) yapmalarını bekleriz…

Ali Rıza Binboğa’nın neden bu şarkıyı yaptığına dair ve öğretmenlere olan saygı, sevgisine dair kısa röportajı yazımızın devamından izleyebilirsiniz.

Bende Tüm Öğretmenlerimizin Öğretmenler Gününü Kutluyorum…

Etiketler
Daha Fazla Göster

Hikmet Tutaysalgır

Eğitimin ve Teknolojinin buluştuğu noktada tüm eğitimci, öğrenci ve teknoloji severlere dünyadaki gelişmeleri aktarmak ve faydalanmalarını sağlamak amacıyla yola çıkmış bulunmaktayız. Eğitim Teknoloğu - İntel Öğretmen Programı Öğretmen Eğiticisi - Fatih Projesi Öğretmen Eğiticisi - Google Certified Educator - Microsoft İnnovative Educator - Blog Yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı