Eğitim Teknolojisi

2016 Yılında Trend Olacak Eğitim Teknolojileri

Teknoloji ilerleyip ucuzladıkça bu durum teknoloji ile bağlantılı diğer alanları da etkiliyor. Teknolojinin yaygınlaşması ve daha fazla kesim tarafından kullanılmaya başlanması aynı hızla da ucuzlamasına sebep oluyor. Bu ucuzlama ise teknolojini çok daha büyük kesimlerce kullanılmasına olanak sağlıyor.

2016 yılı birçok sektör için çok farklı araç gereçlerin yaygınlaştığı bir yıl olacak. Özellikle eğitimde daha önce de kullanılan bir çok araç gereç daha da yaygınlaşacak ve 2016 yılına damga vuracak. Trend olacak bu eğitim teknolojilerine kısaca bir göz atalım.

1- Virtual Reality (VR) Arttırılmış Gerçeklik Gözlüğü

Oculus ile başlayan Arttırılmış Gerçeklik artık birçok firmanın çok yakından ilgilendiği ve Virtual Reality gözlüklerini çıkardığı yıl olacak. Bu eğilim eğitimde de kendini göstererek eğitimde en çok trend olacak araçlardan biri Arttırılmış Gerçeklik gözlükleri olacak. Henüz çok fazla bir içerik olmasa da hızlı bir şekilde üretilecek ve eğitimde kullanım çok hızlı bir şekilde artacak. Peki nasıl kullanılacak; özellikle sanal müze turlarında, incelenmesi zor olan biyolojik yapıların iç kısımlarında, örneğin organların yapısı, hücrenin yapısı ve mühendislik uygulamaları gibi kullanım alanları olacak.

2- 3D Yazıcılar

3d Yazıcılar son birkaç yıldır sürekli yaygınlaşmakta ancak özellikle 2016 yılında fiyatların ve baskı maliyetlerinin düşmesi ile çok daha hızlı bir şekilde yaygınlaşacak ve hemen hemen her okula girecek fiyat seviyelerinde olacak. Düşündükleri ve hayal ettiklerini anında baskıya dökebilen öğrenciler artık okulda olmaktan çok daha fazla zevk alacaklar.

3- İnternet

Artık sürekli yanımızda taşıyıp her yerde ulaşabildiğimiz internet ile her geçen gün çok daha fazla sınıf ve bu doğrultuda öğrenci tanışıyor. İnternetin eğitim alanında kullanımı da bu doğrultuda artacak ve 2016 yılında trend olacak eğitim teknolojileri araçlarından biri olacak.

4-Giyilebilir Cihazlar

Birebir eğitimle alakalı olmasa da giyilebilir ve internete bağlı cihazlar özellikle öğrencilerin en çok kullandığı araçlar olacak. Çocuklar için akıllı saatler başlıklı yazımızda da anlattığımız üzere ebeveynlerin çocukların nerede oldukları görebildiği, anında konuşabildiği ve acil uyarı düğmeleri olan akıllı saatler 2016 yılının trend olacak ürünleri arasında yerini alıyor.

5- Eğitimde Robot Uygulamaları

Eğitimde her geçen gün daha da artan robot dersleri ve uygulamaları robota ilgisi olan birçok öğrenciyi kendisine çekiyor. Özellikler lego ile hazırlanabilen robotlar çocukların ve gençlerin çok ilgisini çekiyor. 2016 yılında trend olacak eğitim uygulamalarından biri de robotlar olacak.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Hikmet Tutaysalgır

Eğitimin ve Teknolojinin buluştuğu noktada tüm eğitimci, öğrenci ve teknoloji severlere dünyadaki gelişmeleri aktarmak ve faydalanmalarını sağlamak amacıyla yola çıkmış bulunmaktayız. Eğitim Teknoloğu - İntel Öğretmen Programı Öğretmen Eğiticisi - Fatih Projesi Öğretmen Eğiticisi - Google Certified Educator - Microsoft İnnovative Educator - Blog Yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı