Eğitim TeknolojisiSanal GerçeklikStem

Kendi Sanal Gerçeklik Gözlüğümüzü Yaptık

Sanal gerçekliğin ( virtual reality ) 2016 yılının en önemli eğitim teknolojileri araçlarından birisi olacağını daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik bu sebeple sanal gerçeklikle ilgili tanıtım ve yazılarımıza devam ediyoruz. Bu yazımızda sizlere kendi sanal gerçeklik gözlüğünüzü Google Cardboard aracılığıyla nasıl yapabilirsiniz kısaca bahsedeceğiz. Öncelikle kısaca Google Cardboard nedir ondan bahsedelim. Cardboard kullanıcılara Android akıllı telefon yardımıyla Oculus Rift benzeri ucuz sanal gerçeklik yolu sunuyor. Etkinlikten sonra Cardboard uygulaması da çıktı. Cardboard’ta özel lensler kullanılıyor ve çeşitli Google hizmetleriyle etkileşime girilebiliyor. Google çalışanı oturmuş ve akıllı telefon yardımıyla yapılabilecek sanal gerçeklik çözümü üretmiş. Ortaya ise Cardboard çıkmış. Cardboard için mevcut durumda kullanıcıların emeği oldukça önemli. İşin içinde asıl kilit noktası lensler ki, 40 mm odak mesafeli özel lensler gerekli. Bunun dışında kauçuk bant ve mıktanıs lazım, çünkü geçici olarak donanım butonu görevini üstleniyorlar. Cihaz başlıkla temas eder etmez uygulamanın açılması için NFC listede yer alıyor. Peki neler yapılabiliyor? Kullanıcılar sergilerde kültürel eserleri inceleyebiliyor, Youtube videolarını izleyebiliyor, tarihi bir yerde tur rehberiyle dolaşabiliyor, Google Earth’ü kullanabiliyor, Paris sokaklarında dolaşabiliyor, tabii ki Photo Sphere desteği olmazsa olmazlardan. (Teknokulis)

Peki sanal gözlüğünüzü nasıl yapacaksınız. Bunun için iki yol var birincisi hazır olarak kartondan kesim yerlerine varana kadar hazırlanmış bir gözlüğü ebay veya başka bir yerden sipariş edeceksiniz ve arkasından gözlüğünüzü oturup birleştirip gerekli uygulamaları telefonunuza kurup kullanmaya başlayacaksınız ki biz öncelikle böyle yaptık ve şimdi de kendimiz yapmaya çalışacağız. İkinci yöntem ise aşağıdaki planı internetten indirip bir kartona yapıştırıp daha sonra keserek kendinizin imal ettiği bir sanal gerçeklik gözlüğü imal etmek. İkinci yöntem de lensleri bulmak biraz sıkıntı olabiliyor 25mm çapında 45mm odak uzaklığında lens edinmeniz gerek.

Teknoloji tasarım ve bilişim dersleri öncelikli olmak üzere birçok derste öğrencilerinize etkinlik olarak yaptırabileceğiniz Google Cardboardla öğrenciler de çok eğlenecek eminim.

Her iki yöntemde de sonuçta elinizde çok ucuza imal edilmiş bir sanal gerçeklik gözlüğünüz oluyor google play’den de gerekli uygulamaları indirerek sanal gerçeklik dünyasına adım atabilirsiniz.

google_cardboard_egitimteknolojinet

google_cardboard_egitimteknolojinet (1) google_cardboard_egitimteknolojinet (2) google_cardboard_egitimteknolojinet (3) google_cardboard_egitimteknolojinet (4)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Hikmet Tutaysalgır

Eğitimin ve Teknolojinin buluştuğu noktada tüm eğitimci, öğrenci ve teknoloji severlere dünyadaki gelişmeleri aktarmak ve faydalanmalarını sağlamak amacıyla yola çıkmış bulunmaktayız. Eğitim Teknoloğu - İntel Öğretmen Programı Öğretmen Eğiticisi - Fatih Projesi Öğretmen Eğiticisi - Google Certified Educator - Microsoft İnnovative Educator - Blog Yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı