Dünyadan Eğitim

Sadece Kütüphane Değil Yaşam Alanı

Değerli bir hocamın North Carolina State Üniversitesi kütüphanesinden izlenimlerini paylaştığı fotoğrafları kendisinden izin alarak bende sizlerle paylaşmak istiyorum. Fotoğrafları incelediğinizde sizlerinde fark edeceği üzere burası bir kütüphane ancak aynı zamanda başlığımızda da belirttiğimiz Sayın Hocam Prof. Dr. Kürşat ÇAĞILTAY’ında belirttiği gibi sadece kütüphane değil aynı zamanda bir yaşam alanı buraya gelenler bir kütüphaneye gelmiyorlar aynı zamanda arkadaşları ile birlikte çalışabilecekleri, 3D yazıcılar aracılığıyla projelerini gerçekleştirebilecekleri, 250 derece dev ekranla çevrili odada etkili sunumlar ve grup çalışmaları yapabilecekleri bir ortama gelmiş oluyorlar. Milyonlarca kitabı klasik raflar yerine robotla ulaşıllır şekilde depo türü ortama yerleştiren sistem sayesinde kitapları siz veya başka bir görevli aramıyor robot size kitabı yaklaşık 5-6 dakikalık bir zaman içerisinde getiriyor. 

Daha birçok fonksiyonu bulunan bu yaşam alanı insanların araştırma aşkını körükleyerek içine işleyen bir ortam. Bu şekilde bir ortamda büyüyen nesiller ister istemez okumaya, araştırmaya ve bilime tutkulu oluyorlar. Bu şekilde yaşamak zorunlu bir görev değil bir yaşama biçimi haline geliyor. Öğrencileri kütüphaneye yönlendirmek veya internette araştırma yaptırmaya yönlendirmek yerine bu şekilde yaşam alanlarında bulunmalarını sağlamak onların merak duygularını ortaya çıkarmaya yetecektir. Her eğitim kurumunda bulunamasa da her üniversite de bu şekilde yaşam alanları oluşturulmalı ve gelecek nesillerin bu yaşam alanının havasını solumaları sağlanmalıdır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Hikmet Tutaysalgır

Eğitimin ve Teknolojinin buluştuğu noktada tüm eğitimci, öğrenci ve teknoloji severlere dünyadaki gelişmeleri aktarmak ve faydalanmalarını sağlamak amacıyla yola çıkmış bulunmaktayız. Eğitim Teknoloğu - İntel Öğretmen Programı Öğretmen Eğiticisi - Fatih Projesi Öğretmen Eğiticisi - Google Certified Educator - Microsoft İnnovative Educator - Blog Yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı