Eğitim TeknolojisiStem

Tasarımına Hayat Ver! Makey İle Tanış

İstanbul Teknik Üniversitesi Teknopark bünyesinde faaliyet gösteren Karınca Lab şirketi tarafından geliştirilen Makey seti mıknatıslar ile birleştirilen küçük elektronik bloklardır. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından da patentli ve Türk malı olan Makey çocuklara ve her yaştan ilgililere elektronik yapı blogları ile çeşitli tasarımlar yapma imkanı sunar. Altı farklı kategoride modülleri bulunan setin Starter Kit, Learning Kit, Advanced Kit, Çizgi Pack, Ultrasonic Pack şeklinde versiyonları bulunmaktadır. Her setin içerisinde belli sayıda örnek proje yapabileceğiniz kadar modül olmasının yanında sizlerde aklınıza gelen herhangi bir tasarımı gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin Starter kit içerisinde aşağıdaki görseldeki makeyler yani modüller bulunmaktadır.

makey-egitimteknolojinet4

Örnek Projeler olarakta makey.com.tr web sitesinde birçok örnek proje olmasına rağmen hayal gücü sınırsızdır diyoruz, istediğiniz herhangi bir tasarımı gerçekleştirebilirsiniz. Örnek proje görselleri:

makey-egitimteknolojinet2

 Karınca Lab yetkilileri tarafından incelenmek üzere tarafımıza ücretsiz olarak 1 adet starter kit gönderilmiştir. Öğrencilerle ve çevremizdeki çocuklarla yaptığımız incelemelerde çocukların makeyleri çok sevdiklerini, oynarken çok eğlendiklerini, ayrıca temel seviyede elektronik bilgisi de kazanmaya başladıklarını gözlemledik. Herhangi bir proje yapmadan bile makeyleri birleştirip ses veya ledleri yakmak çocuklar tarafından çok eğlenceli bulundu. Potansiyometre ve kare dalga gibi modüllerin ise çok kısa sürede nasıl çalıştığını çözüp yaptıkları birleşimlerde kullandılar. Genel anlamda eğitsel anlamda kullanılabilecek çok eğlenceli ve fonksiyonel bir kit makey.com.tr web sitesinden satın alabileceğiniz ürünü okul olarak veya kişisel olarak alıp etkinliklerinizde kullanabilir veya çocuklarınıza hediye edebilirsiniz.

makey-egitimteknolojinet3 makey-egitimteknolojinet5 makey-egitimteknolojinet6 makey-egitimteknolojinet7 makey-egitimteknolojinet8

Etiketler
Daha Fazla Göster

Hikmet Tutaysalgır

Eğitimin ve Teknolojinin buluştuğu noktada tüm eğitimci, öğrenci ve teknoloji severlere dünyadaki gelişmeleri aktarmak ve faydalanmalarını sağlamak amacıyla yola çıkmış bulunmaktayız. Eğitim Teknoloğu - İntel Öğretmen Programı Öğretmen Eğiticisi - Fatih Projesi Öğretmen Eğiticisi - Google Certified Educator - Microsoft İnnovative Educator - Blog Yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı