Dünyadan Eğitim

Astronomi Eğitimi Nasıl Olmalı

Uzay, yıldızlar ve galaksiler… Evrenin bilinmeyen sırlarını çözmek gerçekten de çok ilgi çekici… Dondurucu soğukta, karanlık ve uzun gecelerde kutup ayılarıyla birlikte tutku dolu bir maceraya hazır mısınız? Norveç‘teki öğrenciler işte tam da bunu yapıyor. Kuzey Kutbu’na 1.300 kilometre uzaklıktaki Spitsbergen Adası’nda dünyanın en kuzey noktasındaki üniversitesi bulunuyor. Kısa adıyla UNIS olarak bilinen Svalbard Üniversitesi 1993 yılında kurulmuş. Her sene buraya 500 öğrenci geliyor. Bu sene tam 44 farklı ülkeden katılım olmuş.  Burada öğrenciler gönüllü olmadan önce nasıl tüfek kullanıldığını öğrenmek zorunda… Çünkü bu eğitim göründüğü gibi kolay değil ve kutup ayıları her an saldırabilir. Özellikle de gözlem evi civarında… Işıkları sadece görsel olarak araştırıyor. Ancak EISCAT radar kurulumu sayesinde bu ışıkların bilimsel olarak nasıl oluştuğu araştırılıyor.

astronomi eğitimi-egitimteknolojinet

Geleceğin uzayda olduğu düşünüldüğünde geleceğin büyüklerine şimdiden astronomi ve uzay bilimleri eğitimini vermek çok mantıklı. Birçok ülke uzay araştırma birimleri ve uzay kuvvetleri komutanlıklarını şimdiden kurmuş ve geleceğin uzayda ve farklı gezegenleri  olacağını şimdiden tahmin etmek çok zor olmasa gerek. Ülke olarak astronomi eğitimine verilen önemin şimdilik az olduğunu düşünüyorum ve okullarda geleceğin büyüklerini daha iyi eğitebilmek adına astronomi eğimine daha fazla önemin verilmesini hayal ediyorum. Aşağıdaki video da iki ülkeden astronomi eğitimi ile ilgili yapılan faaliyetler hakkında bilgilendirme bulabilirsiniz.

kaynak:euronews.com

Etiketler
Daha Fazla Göster

Hikmet Tutaysalgır

Eğitimin ve Teknolojinin buluştuğu noktada tüm eğitimci, öğrenci ve teknoloji severlere dünyadaki gelişmeleri aktarmak ve faydalanmalarını sağlamak amacıyla yola çıkmış bulunmaktayız. Eğitim Teknoloğu - İntel Öğretmen Programı Öğretmen Eğiticisi - Fatih Projesi Öğretmen Eğiticisi - Google Certified Educator - Microsoft İnnovative Educator - Blog Yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı