Etkinlik

Dahiler ve Özel Yetenekliler Günü

Bugün, yirmi birinci yüzyıl olarak adlandırılan çağda, bilim-teknik, güzel sanatlar, düşünce ve benzeri alanlarda erişilen düzeyi ve uygarlığı, büyük ölçüde bütün olumlu ve olumsuz yanları ile üretken ve üstün yeteneğe sahip insanlara borçluyuz. Binlerce kuşak boyunca, insanlığı bugünkü uygarlık düzeyine getiren kişilerin, ortalama bir zekâ ve yetenek düzeyinin üzerinde olduğu bilinmektedir. Üstün zekalı/yetenekli bireylerin tarih boyunca var oldukları ve toplumların kalkınmalarında önemli roller üstlendikleri kabul edilen bir gerçektir. Böylesine büyük öneme sahip üstün zekalı ve dahi insanlar için ülkemizde bir anma günü ve etkinliği düzenlenmemektedir. İşte bu nokta da bir adım atılması gerekliliğini hisseden İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Boğazhisar Eğitim Kurumları ve TÜZDER yaptıkları bir organizasyonla farkındalığı arttırmak amacıyla Dahiler ve Özel Yetenekliler Günü etkinliği düzenleyeceklerdir.

Milletlerin en büyük güç kaynaklarından birisi de yetişmiş nitelikli insan gücüdür. Ülkelerin kalkınmasında fen, edebiyat, sanat, ekonomi, ticaret, politika vb. alanlarda önderlik edecek liderler, üstün zekalı ve yetenekli çocuklar arasından çıkmaktadır. Üstün zekalı çocukların tespit edilerek mevcut kapasitelerini en üst seviyede kullanmalarına imkan sağlamak, insanlığın geleceği açısından hayati öneme sahiptir. Üstün zekalı/yetenekli çocukların erken tespiti ve eğitimlerine erken başlanması büyük önem taşımaktadır.

Üstün zekalılığın gereğince ve zamanında fark edilememesi, en uygun eğitimin sağlanamaması gibi sebepler yüzünden, böylesine önemli nitelikte olan bir yeteneğin kaybolması toplumumuz için de büyük bir kayıp olacaktır. Bu durumdaki çocukları en güvenilir yollardan küçük yaşlarda teşhis etmek ve durumlarına en uygun olan eğitim ortamı içinde yetiştirmek bugün toplumumuzun en önemli sorunlarından birisidir. Ülkemizin kalkınması ve geleceğin dünyasında söz sahibi olması da bu özel bireylerin bilgi ve becerileri doğrultusunda toplumun yararına yöneltilmesine, üretken kılınmasına, sağlıklı yetiştirilerek iyi eğitilmesine bağlıdır.

Program şu şekildedir.

10:00 – 11:30Üstün Zekâlılarda Motivasyon

Prof. Dr. Aziz SANCAR (Nobel Kimya Ödülü Sahibi)

11:30 – 11:45ARA (Çay, Kahve)
11:45 – 12:45Üstün Zekânın Öngörülemez Gelişimi

Prof. Dr. Uğur SAK (Anadolu Üniversitesi Üstün Zekâlıların Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı)

12:45 – 14:00ARA (Öğle Yemeği)
II. OTURUM
14:00 – 15:00Üstün Zekâlıların Unutulanları

Prof. Dr. Ayşegül ATAMAN (AADANEM Özel Gereksinimi Olan Çocuklar Danışma Merkezi Kurucusu, Gazi Üniv. Görme Engelliler Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi)

15:00 – 15:15ARA (Çay, Kahve)
15:15 – 16:00Üstün Zekâlıların Eğitiminde Örnek Uygulama – Dahi Park

Tunahan COŞKUN (TÜZDER Genel Müdürü)

16:00 – 16:30Sürpriz Hediyeler / Kapanış

Etiketler
Daha Fazla Göster

Hikmet Tutaysalgır

Eğitimin ve Teknolojinin buluştuğu noktada tüm eğitimci, öğrenci ve teknoloji severlere dünyadaki gelişmeleri aktarmak ve faydalanmalarını sağlamak amacıyla yola çıkmış bulunmaktayız. Eğitim Teknoloğu - İntel Öğretmen Programı Öğretmen Eğiticisi - Fatih Projesi Öğretmen Eğiticisi - Google Certified Educator - Microsoft İnnovative Educator - Blog Yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı