Eğitsel Uygulamalar

Etütleri de Dijitalleştirelim

Günümüz de hemen hemen her alanda bilişim teknolojilerinin konusunda hızlı bir ivme var. Eğitim sektörü de bu ivmeyi büyük oranda yakalayarak ilerlemeye ve öğretmeye devam ediyor. Günümüz öğrencileri 10 yıl önceki öğrencilerle aynı şekilde davranışlar sergileyip, yine aynı şekilde derste çalışmıyorlar. Zaman ve mekan artık yeni nesil öğrenciler için çok önemli değil okula giderken ya da arkadaşları ile birlikte iken bile eğitsel faaliyetlerin içerisinde bulunabiliyorlar. Videolar izleyip, kafalarına takılan soruları arkadaşları ile hatta öğretmenleri ile paylaşabiliyorlar. Yeni nesil öğrenciler yani dijital yerliler ( Prensky, Marc) denilen bilişim teknolojileri ile doğdukları andan itibaren iç içe olan  çocuklara yönelik günümüz öğretmenleri ve idarecileri de gerekli faaliyetleri sergilemeleri gerekmektedir. Kısaca örnek vermek gerekirse internet ortamında öğrencilere yönelik platformlarda onları yalnız bırakmamalı hatta öğrencileri yönlendirecek şekilde araştırma ve inceleme faaliyetlerini gerçekleştirmeliler.Kendini bu yönde geliştirebilen öğretmen ve idareciler için kısaca tanıtacağımız yeni nesil bir araç olan Dijital Etüt uygulaması yeni nesil öğrenciler ile öğretmenlerini ve ihtiyaç duyduklarında idarecilerini bir araya getirecektir.

dijital-etüt-egitimteknolojinet

Sınavların çok önemli olduğu günümüzde sınav hazırlıkları yapan öğrenciler kafalarına takılan bir soruyu anında öğretmenlerine ulaştırarak cevap almak istemektedirler ancak bunun için ya öğretmeninin yanına gidecek ya da öğretmenine bir şekilde soruyu mesaja atacaktır. Bu gibi süreçler hem aynı sıkıntıyı yaşayan diğer öğrenciler hem de zaman kaybı yaşatmaktadır. Bu sorunun çözümü için geliştirilen Dijital Etüt uygulaması, üç ayrı panel olarak kullanıcılara sunulur. Öğretmenler, öğrenciler ve yöneticiler programa farklı panellerden giriş yapar. Öğrenci çözüm yolunu veya doğru cevabını bilemediği soruyu, akıllı telefonu vasıtası ile fotoğraf veya metin formatında uygulamaya gönderir. Öğrenciler tarafından gönderilen sorular havuzda toplanır ve branşın sorumlusu olan öğretmenlerin ekranlarına düşer. Öğretmenler cevaplamak istedikleri soruları rezerve ederek havuzdan alırlar. İsterlerse gönderilen fotoğraf üzerinde, isterlerse başka bir sayfada çözerek, yine fotoğraf veya metin formatında tekrar sisteme gönderirler. Sorulan soru ve verilen cevap sadece muhatabı olan öğrenci ve öğretmen tarafından görülür. Ancak soru tüm öğrenciler için güzel bir örnek teşkil ediyorsa cevaplayan öğretmen tarafından ‘Nitelikli Soru’ olarak işaretlenir ve böylece tüm öğrencilerin görebilmesi sağlanır. Sıkça cevaplanamayan veya iyi örnek teşkil eden bir soru ve çözümü yöneticiler tarafından ‘Günün Sorusu’ olarak ilan edilip aynı başlık altında yayınlanabilir.

dijital-etüt-egitimteknolojinet2

Zaman ve mekandan bağımsız olarak kullanılabilen Dijital Etüt uygulaması ile öğrenciler zaman kaybı yaşamaksızın sonuç alabilmektedirler. Android ve İOS platformlarında kullanılabilen uygulama sayesinde tablet ve akıllı telefonlar aracılığıyla Dijital Etüt uygulaması kullanılabilir. İdare açısından düşünüldüğünde ise öğretmenler ve öğrenciler arasında sağlam ve güvenilir bir platformda haberleşebilme imkanı sağlandığı için önemli bir idari başarı sayılır. Eğitimin geleceği zamandan ve mekandan bağımsız olacaktır. Geleceğin eğitimine bir adım önde girebilmek için Dijital Etüt uygulamasını inceleyiniz.

www.dijitaletut.com

dijital-etüt-egitimteknolojinet3

Kimler Kullanabilir?

  • Kolejler
  • Temel Liseler
  • Temel Ortaokullar
  • Özel Eğitim Kursları
  • Etüt Merkezleri
  • KPSS Kursları
  • Uzaktan Eğitim Kursları
  • Rehberlik ve Danışmanlık Merkezleri
  • Özel Ders Ofisleri
  • Dil Kursları

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Hikmet Tutaysalgır

Eğitimin ve Teknolojinin buluştuğu noktada tüm eğitimci, öğrenci ve teknoloji severlere dünyadaki gelişmeleri aktarmak ve faydalanmalarını sağlamak amacıyla yola çıkmış bulunmaktayız. Eğitim Teknoloğu - İntel Öğretmen Programı Öğretmen Eğiticisi - Fatih Projesi Öğretmen Eğiticisi - Google Certified Educator - Microsoft İnnovative Educator - Blog Yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı