Eğitim Teknolojisi

National Geographic Türkiye Arşivi Artık İnternette

National Geographic Dünyanın en önemli Coğrafya, kültür, keşifler, popüler bilim ve tarih dergisidir. Dergide fotoğrafın ayrı bir önemi vardır. Birçok ünlü fotoğraf sanatçısını bünyesinde toplayan dergi henüz renkli baskının çok az rastlandığı yıllarda bile renkli baskı yapıyordu. Her ay dergiyle birlikte verilen harita ekleri de çok değerli birer referans kaynağı olarak ilgi görmektedir.

288321_1600x1200

National Geographic dergisi önemli bir proje başlatarak Türkiye arşivini herkesin erişimine açıyor. National Geographic Türkiye’nin Haziran sayısında yer alan promo kod ile herhangi bir tarayıcıdan erişilebilen online arşiv, coğrafyadan bilime, tarihten vahşi doğaya yüzlerce makale ve binlerce National Geographic fotoğrafını içeriyor. 4 ay sürecek promo kod dağıtımı ile 15 yıllık arşive erişim gerçekleştirilmiş olacak. Özellikle okulların veya öğretmen ile öğrencilerin bireysel olarak alabilecekleri kodlar mutlaka bu arşivi edinmeleri gerekiyor çünkü çok önemli konularda yazılar ve fotoğraflar derginin arşivlerinde sizleri bekliyor olacak. 2001 yılında Türkiye’de türkçe olarak yayın hayatına başlayan dergiyi ilk Türkiye tanıtım sayısı dahil alanlardanım ve yıllar önceki bazı yazı dizilerini hala hatırlıyorum. Örneğin Megatransect gibi. Okullar için önemli bir arşiv olacağını düşündüğüm yayını Milli Eğitim Bakanlığı da Eba.gov.tr Eğitim Bilişim Ağı içerisine entegre ederek tüm okullardan ulaşılmasını sağlayabilir.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Hikmet Tutaysalgır

Eğitimin ve Teknolojinin buluştuğu noktada tüm eğitimci, öğrenci ve teknoloji severlere dünyadaki gelişmeleri aktarmak ve faydalanmalarını sağlamak amacıyla yola çıkmış bulunmaktayız. Eğitim Teknoloğu - İntel Öğretmen Programı Öğretmen Eğiticisi - Fatih Projesi Öğretmen Eğiticisi - Google Certified Educator - Microsoft İnnovative Educator - Blog Yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı