Eğitsel Uygulamalar

Yerli Eğitsel Oyun QuizGame

quizgame2Küçük ya da büyük her yaştan insanın en çok sevdiği şey nedir? Tabi ki oyun ! Özellikle eğitim sektöründe oyunlaştırmanın önemi çok büyük. Bireylere bir şeyler öğretmenin sıradan metotlarla çok zor olduğu bilinen bir gerçek, her yaştan bireyinde oyunları çok sevdiği başka bir gerçek işte bu iki gerçeği birleştirince karşımıza Türk Yapımı QuizGame ortaya çıkıyor. Özellikle mobil uygulama sektöründe çok büyük boşlukların olduğu ülkemizde Pixofun firması tarafından geliştirilen QuizGame kurumsal eğitimlerin daha verimli hale getirilmesi amacıyla, eğlence ile eğitimi birleştirerek bir oyun modülünde sunmuş. Piyasaya sürüldüğü 2015 sonundan itibaren farklı sektörlerdeki öncü kuruluşların bünyesindeki 50,000 kullanıcıya ulaştı!

1111

EbbingHaus Teoreminden yola çıkarak tasarlanan QuizGame, unutulanları hatırlatma/ pekiştirme ve eğitime katılımda isteksiz olan Y kuşağının gönüllü katılımını sağlama aracı olarak konumlandırılmış.

quizgame3

QuizGame, farklı meydan okumaları barındıran minik quizlerden oluşuyor. Buna ek olarak Karantina modülü, Duello Modülü, Turnuva modülü en dikkat çekici modüllerinden bazıları. Ayrıca, yönetici panelinden farklı soru içeriklerinin girilebiliyor olması eğitim çeşitlendirmesine olanak verirken, PC’den, internet tarayıcısı üzerinden, iOS/Android telefon ve tabletlerden erişilebiliyor olması oyunun zamandan bağımsız olarak oynanmasına olanak sağlıyor.

quizgame

Herkes için Oyunlaştırma kitabı yazarı Ercan Altuğ Yılmaz  “ QuizGame tüm eğitim uzmanlarının türlü türlü yöntemlerle yapmaya çalıştığı eğitim sonrası öğrenmenin desteklenmesi(retention)’ni katılımcıda oyun büyüsüyle motivasyon yaratarak bir ödülün peşinde rekabet içinde ve çok eğlenceli başarıyor. Oyunun gücünü yetişkin eğitiminde görebileceğiniz dünyadaki en etkili örneklerden biri. Ne mutlu bize ki bir Türk ürünü” sözleriyle özetlediği QuizGame, oyunlaştırılmış eğitim alanında iddialı bir Türk ürünü olmayı sürdüreceğe benziyor.

Kurumsal eğitimin yanısıra, K12 de de kullanılmaya başlayan QuizGame, çocuk ve yetişkin eğitim destek materyali olarak sıkça kullanılacak gibi gözüküyor.

Sonuç olarak, özellikle eğitsel anlamda mobil uygulama sektöründeki eksikliklerin bir an önce tamamlanması ve yerli uygulamalarında uygulama marketlerinde yerlerini alması için Pixofun ve benzeri firmalarında devlet tarafından desteklenmesinin yararlı olacağını düşünüyoruz.

QuizGame uygulamasını daha ayrıntılı incelemek isteyenler öncelikle yazımızın devamındaki uygulama tanıtım videosunu izleyebilir ve ardından quizgame.com.tr web sitesini ziyaret edebilirler.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Hikmet Tutaysalgır

Eğitimin ve Teknolojinin buluştuğu noktada tüm eğitimci, öğrenci ve teknoloji severlere dünyadaki gelişmeleri aktarmak ve faydalanmalarını sağlamak amacıyla yola çıkmış bulunmaktayız. Eğitim Teknoloğu - İntel Öğretmen Programı Öğretmen Eğiticisi - Fatih Projesi Öğretmen Eğiticisi - Google Certified Educator - Microsoft İnnovative Educator - Blog Yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı