Eğitim TeknolojisiEğitsel Uygulamalar

Skype İle Sanal Alan Gezisi

Uzakları yakın yapan teknoloji olan görüntülü görüşme teknolojisi öncelikle sadece gerçekten birbirlerinden uzak insanların görüşmeleri için kullanılıyordu. Ancak internet yayılıp, hızı arttıkça ve mobil cihazların artmasıyla birlikte her cihazda internet bağlantısı olunca görüntülü görüşme farklı amaçlar içinde kullanılmaya başlandı. Özellikle eğitim alanında birbirlerinden uzakta olsalar da bireyler görüntülü görüşme yöntemiyle öğrenmeye başladılar. Bir ülkeden öğretmen farklı bir ülkedeki sınıfa ders anlatmaya başladı. Bunun yanında birbirlerinin yakınında bile olsa birçok birey görüntülü görüşme yöntemiyle görüşme veya özel dersler vermeye başladı. Bu şekilde görüntülü görüşmenin yayılması ile birlikte eğitimde daha nasıl farklı kullanabiliriz düşüncesi Sanal Alan Gezilerini ortaya çıkardı. Microsoft Eğitim Ekibinin kullandığı bir terim olan Skype Programı ile Sanal Alan Gezisi kısaca şu şekilde özetlenebilir. Gidilmesi zor olan bir bölgenin Skype Programı yardımıyla görüntülü görüşme yapılarak sınıftaki öğrencilere tanıtılması, anlatılmasıdır. Son zamanlarda Bilim alanında popüler bir mekan olan Cern için birçok öğretmen öğrencileri ile Cern’de çalışan bilim insanları ile skype görüşmeleri yapıyorlar veya Nasa yine birçok öğrencinin çok merak ettiği yerlerden bir tanesi her öğrencinin gitme imkanı olmadığı için yine Nasa’dan bir bilim adamı ile skype aracılığıyla görüntülü görüşme yapmak Nasa’da yapılan çalışmaları tanıtmak adına önemli bir çalışma olacaktır.

Görüntülü görüşmeyi sadece skype ile değil google hangout veya facebook görüntülü görüşme ile de yapma imkanınız mevcut, bunların dışında da görüntülü görüşme yapabileceğiniz çeşitli araçlarda bulunmaktadır. Derslerine daha zevkli ve daha öğretici hale getirmek isteyen öğretmenler için mutlaka denemesi gereken bir yöntem.
skype-ile-sanal-alan-gezisi-egitimteknolojinet

skype-ile-sanal-alan-gezisi-egitimteknolojinet2

skype-ile-sanal-alan-gezisi-egitimteknolojinet3

Etiketler
Daha Fazla Göster

Hikmet Tutaysalgır

Eğitimin ve Teknolojinin buluştuğu noktada tüm eğitimci, öğrenci ve teknoloji severlere dünyadaki gelişmeleri aktarmak ve faydalanmalarını sağlamak amacıyla yola çıkmış bulunmaktayız. Eğitim Teknoloğu - İntel Öğretmen Programı Öğretmen Eğiticisi - Fatih Projesi Öğretmen Eğiticisi - Google Certified Educator - Microsoft İnnovative Educator - Blog Yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı