Stem

Basit ve Yaratıcı KAPLA

Kabouter Plankjes” kelimelerinin kısaltması olan “Kapla”, flamancada cüce tahta anlamına gelir. Hollandalı sanat tarihçisi Tom van der Bruggen çocukluk hayalinin peşinden gider ve Fransa”nın güneyinde eskimeye yüz tutmuş taş bir şatoyu alarak, yenilemeye karar verir. Şatonun restorasyonunu modellerken, ahşaptan kestirdiği birbirinin tıpkısı parçalardan yararlanır. İşte Kapla fikri bu sırada doğar. Tom KAPLA”yı dünyaya tanıtmaya karar verir. O zamandan bu yana Kapla, bir aile şirketi olarak, hayal etme geleneğini yeni kuşaklara taşıyan bir köprü olmayı sürdürüyor.
1988’de Hollanda’lı bir sanat tarihçisi olan Tom van der Bruggen tarafından bulunmuştur.  O zamandan bu yana dünyaca sevilen ve pek çok ödülü olan bir oyuncak olmuştur.  Başta Fransa olmak üzere pek çok ülkede eğitim sistemine girmiş, eğitimsel ve pedogojik faydalar için olduğu kadar sadece keyifle vakit geçirttiği ve çocuklarla büyükleri birbirine bağladığı için de çok sevilmektedir.
 Parçaların sahip olduğu özel oran (1:3:15) sayesinde sınırsız sayıda inşa olanağı sağlarken, sanat yapıtı gibi incelikli, ve teknik olarak sağlam yapılar oluşturmayı mümkün kılar.  KAPLA’nın mantığı son derece basittir.  Parçalar yapıştırıcı, mıknatıs, klips gibi sabitleyici kullanmadan, tamamen el dengesi ile her birini diğerinin üzerine koyarak inşa edilir.  Fizik kurallarını keşfetmek için mükemmel bir araçtır.
Özellikle okul öncesi ve ilkokul öğrencileriyle çok eğlenceli ve faydalı etkinlikler yapmanın yolu KAPLA dan geçiyor diyebiliriz.
Herhangi bir marangozdan artık ahşaplardan belirtilen ölçülerde kestirerek kullanabilirsiniz.
KAPLA”nın Kazandığı Ödüller
 – 2006 Milli Aile merkezi ödülü
–  2006 Çocuk dergileri en iyi oyuncak ödülü
–  2006 Dr. Toy akıllı oyun, akıllı oyuncak ödülü
–  2006 Dr. Toy”s 100 En iyi oyuncak ödülleri – 10 en iyi listesi
–  1994 Ailelerin seçtiği oyuncak ödülü (A.B.D)
–  1994 A.C.Q. tüketici birliği ödülü (Kanada)
–  1992 Geliştirici oyuncak ödülü (Fransa)
– 1988 Avrupa oyuncak yarışmasında ödül (Fransa)
– 1988 CIJE eğitici oyuncak yarışması en iyi oyuncak ödülü (Kanada)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Hikmet Tutaysalgır

Eğitimin ve Teknolojinin buluştuğu noktada tüm eğitimci, öğrenci ve teknoloji severlere dünyadaki gelişmeleri aktarmak ve faydalanmalarını sağlamak amacıyla yola çıkmış bulunmaktayız. Eğitim Teknoloğu - İntel Öğretmen Programı Öğretmen Eğiticisi - Fatih Projesi Öğretmen Eğiticisi - Google Certified Educator - Microsoft İnnovative Educator - Blog Yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı