Stem

Zeka Küpü Projesi Makey Kiti

Turkcell Zeka Küpü Projesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın himayesinde zeka, yaratıcılık, liderlik kapasitesi veya özel akademik alanlardan birinde veya bir kaçında yaşıtlarına göre yüksek düzeyde performans gösteren “özel yetenekli” öğrencileri desteklemek için geliştirilmiştir. Zeka Küpü özel yetenekli öğrencilerimizin eğitim gördüğü MEB Bilim ve Sanat Merkezleri’nde (BILSEM) çocuklarımızı geleceğe hazırlayan bir sosyal sorumluluk projesidir.

MAKEY (Modüler Ardışıl Küçük Elektronik Yapboz) küçük, dikdörtgen ve mıknatıslarla birleştirilebilen elektronik yapı bloğu kütüphanesidir. Makey’lerin üzerinde bulunan mıknatıslar sayesinde onları ters bağlama olanağı bulunmaz. Makey kutusunun içerisinden iki adet Makey bileşeni çıkartın ve ters bağlamayı deneyin. Yanlarında bulunan tümsek plastik, yine bileşenlerin bağlanmasını engeller. Makey kitinin en önemli özelliklerinden biri ise çocukları oynamayı çok sevdiği legolar ile bağlantı sağlıyor olması böylelikle çocuklar makeyleri kendi legolarına entegre ederek çok daha eğlenceli ve yenilikçi projeler üreteceklerdir. Gelelim kodlama kısmına makeyleri android platformunda bulunan Tblok uygulaması ile tabletlerden ve akıllı telefonlardan sürükle bırak yöntemi ile kodlama imkanına sahipsiniz. Ayrıca bilgisayardan ise arduino kullanarak kodlamasını yapabilirsiniz.

zeka-kupu-egitimteknolojinet-8 zeka-kupu-egitimteknolojinet-9

GÜÇ Devrelere güç sağlayan Makey’ler bu kategoride bulunmaktadır ve her tasarım bunlardan biri ile başlamak zorundadır.

ÇIKIŞ Dışarıya ışık veya bir motorun dönmeye başlaması gibi çıktılar gönderen Makey’ler bu kategori altında bulunur.

MEKANİK Hareket üreten Makey’lerdir.

BAĞLAÇ Bu kategoride Makey’leri birbirine bağlayan, tasarımlarınıza esneklik katan Makey’ler bulunur.

BEYİN Makey Oz+ ismini verdiğimiz Arduino tabanlı bileşene verilen isimdir.

Temel kitteki parçalar beyin, led lambalar, 2 adet dc motor, 2 adet tekerlek, 1 adet pil bağlantı aparatı ve usb bağlantı kablosundan oluşmaktadır. Ancak yakında dağıtımına başlanacak olan genişletilmiş kitte ise bu parçalara ek olarak çeşitli sensörler de eklenmiş olacak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Hikmet Tutaysalgır

Eğitimin ve Teknolojinin buluştuğu noktada tüm eğitimci, öğrenci ve teknoloji severlere dünyadaki gelişmeleri aktarmak ve faydalanmalarını sağlamak amacıyla yola çıkmış bulunmaktayız. Eğitim Teknoloğu - İntel Öğretmen Programı Öğretmen Eğiticisi - Fatih Projesi Öğretmen Eğiticisi - Google Certified Educator - Microsoft İnnovative Educator - Blog Yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı