Eğitim Teknolojisi

Çocuklar İçin CERN

CERN Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi anlamına gelen Fransızca Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire sözcüklerinin kısaltmasıdır. Bu kurum, İsviçre ve Fransa sınırında yer alan dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarıdır. 1954 yılında 12 ülkenin katılımıyla kurulmuş olan CERN’in günümüzde 21 tam üyesi ve 2 tam üyelik adayına ilaveten, 1 de ortak (asosiye) üyesi (Türkiye) vardır.

Dünyanın en büyük ve en önemli deneylerinin yapıldığı bu merkezin çocuklar için de bir sürprizi var. 7 – 12 yaş arasındaki gençler için hazırlanmış etkinliklerle CERn’i daha iyi tanımalarına ve fiziği daha çok sevmelerine yardımcı olmak için Cernland web sitesi kurulmuştur. Çeşitli türden oyunlar, multimedya uygulamaları ve filmlerle CERN diyarı, CERN’de gerçekleştirilen araştırmaların heyecanını 7 – 12 yaş arasındaki genç kitle ile paylaşmayı amaçlayan sanal bir içerik parkıdır. CERN diyarı, CERN’de ne yapıldığını çocuklara göstermek ve bu sırada onlara fiziğin heyecan verici yönleri hakkında bilgi vermek için tasarlanmıştır.

Çocukların CERN diyarında eğlenebilmeleri için parçacık fiziği hakkında en küçük bir uzmanlığa dahi ihtiyaçları yok, yine de bilgilendirme bağlatınlarına tıklayarak sorularına cevap bulabilir ve oyunlardaki puanlarını arttırabilirler. Çoğu gerçek içerik parkında olduğu gibi CERN diyarında da eğlenmek için gerçek bir yaş sınırı bulunmamaktadır: herkes LHC’yi turlayan Süper Bob’a eşlik edebilir ya da elektronları, protonları ve nötronları toplayarak atomları oluşturabilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Hikmet Tutaysalgır

Eğitimin ve Teknolojinin buluştuğu noktada tüm eğitimci, öğrenci ve teknoloji severlere dünyadaki gelişmeleri aktarmak ve faydalanmalarını sağlamak amacıyla yola çıkmış bulunmaktayız. Eğitim Teknoloğu - İntel Öğretmen Programı Öğretmen Eğiticisi - Fatih Projesi Öğretmen Eğiticisi - Google Certified Educator - Microsoft İnnovative Educator - Blog Yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı