Robot

Vex Robotics Hızlı Bir Giriş Yaptı…

Ülkemizde son yıllarda canlanan Robotik faaliyetleri ülkemizin Endüstri 4.0 çağını yakalaması açısından çok önemli bir basamak olacaktır. Bu sebeple geleceğin mesleklerine günümüzün öğrencilerini hazırlamak tüm eğitim kurumlarının en önemli hedefi olmalıdır. Robotik faaliyetleri için elbette en önemli konu doğru robotik setini seçebilmektir. Ülkemizdeki birkaç firma birkaç yıldır bu alanda satışlar yapmaktadır. Ancak satış yapmak demek aynı zamanda eğitime katkı yapmak anlamına gelmemektedir. Satmanın yanında çeşitli eğitsel faaliyetler ile de eğitime destek olmak en önemli hedef olmalıdır. Geçtiğimiz yıl itibariyle ülkemizdeki faaliyetlerini arttıran ve Mehmet Özdemir önderliğinde çok önemli işlere imza atan Vex Robotics ülkemiz eğitimine çok önemli katkılar sağlamıştır.

Mehmet Özdemir Ülkemizin güzide Öğretmenlerinde ve Önemli BilişimTeknolojileri Uzmanlarından birisidir. Onun önderliğinde ülkemizdeki faaliyetlerini arttıran Vex Robotics birçok ücretsiz öğretmen eğitimi vermiş ve vermeyen devam etmektedir. Burası çok önemli çünkü birçok firma robotik eğitimleri için çok yüksek fiyatlarla öğretmen eğitimleri vermektedir bu sebeple ücretsiz eğitim imkanı ülkemiz eğitimine katkı için çok önemlidir. Eğitimlerin yanında düzenlenen yarışmalar da robotik faaliyetlere ilgisi olan öğrencilerimiz için çok önemlidir. İlk yarışmayı 13 Ocak’ta 50 ilk ve ortaokul takımının katılımı ile gerçekleştiren Vex Robotics 2017 yılı itibariyle ülkemize hızlı bir giriş yapmış oldu.

Vex IQ dünya genelinde yapılan tüm turnuva, lig, workshop vb. çalışmaları www.robotevents.com sayfasından takip edebilirsiniz. Yarışmaya katılmak ücretsiz veya çok az katılım ücreti vardır (20$). Takım oluşturur ve bu takım adını ömür boyu kullanırsınız. Takımdaki öğrencileri her sene değiştirebilirsiniz. Ayrıca her sene tema ücreti de yoktur.

Neden Vex ?

Vex robot setleri iki bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölüm VEX EDR

Lise ve sonrası için, öğrencilerin içindeki programlama potansiyelini ortaya çıkarmak amacıyla tasarlanmıştır. Programlamada ve mekanik yapısında son derece sınırsız seçenek bulunmaktadır.

İkinci Bölüm ise VEX IQ

850’nin üzerinde birleştirilebilir parçası ve kolay programlanabilmesi, VEX IQ’yi ilkokul ve ortaokul öğrencileri için en ilgi çekici ve etkili STEM ürünü haline getirmiştir ayrıca Vex IQ ürünleri tercih edildiğinde ilkokul ve ortaokul düzeyinde 36 haftadan oluşan ünitelendirilmiş yıllık planlar takip ederek hafta hafta gerek bu eğitim için haftada 1 saat ayıranlar gerekse haftada 2 saat eğitim ayıran kurumların 1 yıl boyunca izleyecekleri eğitimin bir krokisini çizecektir.

 Belirttiğimiz tüm bu özellikler Vex ürünlerini çok önemli bir robot seti haline getiriyor. Özellikle tekrar hatırlatma fayda olan ücretsiz öğretmen eğitimleri ve seminerleri öğretmenleri çok önemli bir noktada destekliyor. Ayrıca sosyal medya ve web siteleri üzerinden de Mehmet Özdemir ve Vex ekibi teknik konularda sizleri destekliyor olacaklar.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Hikmet Tutaysalgır

Eğitimin ve Teknolojinin buluştuğu noktada tüm eğitimci, öğrenci ve teknoloji severlere dünyadaki gelişmeleri aktarmak ve faydalanmalarını sağlamak amacıyla yola çıkmış bulunmaktayız. Eğitim Teknoloğu - İntel Öğretmen Programı Öğretmen Eğiticisi - Fatih Projesi Öğretmen Eğiticisi - Google Certified Educator - Microsoft İnnovative Educator - Blog Yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı