Eğitim TeknolojisiKodlamaRobot

Tarayıcı Tabanlı Robotik ve Kodlama

Robotik Kodlama aktiviteleri bilindiği üzere günümüzün üzerinde durulması gereken en önemli faaliyetlerinden birisidir. Bu aktivitelere ülkemizde genellikle özel okullar, özel kurslar ve çeşitli bilim merkezlerinde çocuklar ulaşabilmektedir. Diğer okullarda okuyan çocuklar ancak ailelerinin bir desteği olursa bu imkanlardan yararlanabilmektedir. Bu durumu ortaya çıkaran en büyük etken ise maddi imkanlar tabi ki. Temel seviye robotik kitlerinin fiyatları 400 dolar civarından başlamaktadır bu miktar şu an için Türk Lirası ile yaklaşık 2000 TL’yi geçmektedir. Asgari ücret 1603 TL olan bir ailenin çocuklarına böyle bir imkanı nasıl sağlayabileceklerini siz düşünün artık. Devlet Okullarında ise merkezi okullarda sınıf mevcutları 35 kişinin altında değil özellikle büyük şehirlerde. İş böyle olunca ülkemizde robotik kodlama aktivitelerine sadece maddi imkanı olan ailelerin çocukları ulaşabilmekte ve çok sınırlı sayıda çocuk bu aktiviteleri gerçekleştirebilmektedir.

Bu durum gelişmiş ülkeler haricinde Dünya genelinde bu şekildedir. Bu duruma bir nebze de olsa çare olabilecek bir girişimi bu yazımızda anlatmak istiyorum. CoderZ platformu robotik setlerinin pahalılığı ve kullanıldıkça yıpranıp bir daha kullanılamayacak duruma gelmesinin sakıncalı olacağı durumlar için biçilmiş kaftan. CoderZ platformu robotik kodlama aktivitelerini tarayıcı tabanlı gerçekleştirebileceğiniz, yani önce robotunuzu kodlayıp ardından da bir simülasyonda deneyebileceğiniz bir tarayıcı tabanlı platform. Bu platform ile bilgisayarınıza ekstra bir program kurmanıza gerek yok. Bu da demek oluyor ki ekstra bir masraf yok. Ayrıca rahatlıkla devlet okullarında da uygulanabileceği anlamına geliyor çünkü 20 adet bilgisayarın olduğu bir bilişim sınıfında bilgiasyarlara kurup ikişer öğrenci ile uygulamalar yapılabilir. Bir başka güzelliği ise online olarak turnuvalar hazırlayıp online ortamda bu turnuvalara robot setiniz olmadan hazırlanabilirsiniz. Hazırlığınızın ardından tek robot setiniz ile turnuvalara katılabilirsiniz.

Çoklu robot setlerini destekleyen CoderZ platformunda Lego Mindstorm ve Wex robotics kitleri için destek mevcut. Gelelim en önemli meseleye fiyat. Kişişsel evinize almak isterseniz tek lisans ücreti 75 dolar. Ancak okullar için düşünürseniz 24 kişilik sınıf setinin fiyatı ise 840 dolara geliyor bu ise yaklaşık kişi başı 35 dolar ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı toplu olarak alacak olursa mutlaka çok çok daha düşük fiyatlara gelecektir. Ya da bir başka güzel çözüm yolu ise aynı mantıkta tarayıcı tabanlı çalışan bir robotik kodlama platformunun Milli Eğitim Bakanlığınca kurulması böylece bedavaya kullanmaya başlamış olabiliriz. Bakanlık bünyesinde veya Tübitak destekli bir yazılım ekibi çok rahat bir şekilde böyle bir işin altından kalkabilir diye düşünüyorum. Bu proje tamamlanıp ardından EBA üzerinden tüm Devlet okullarındaki öğrencilere ücretsiz bir şekilde erişime açılabilir. Bu şekilde başlatılabilecek bir proje ile 20 yıl sonra bir çok başarılı mühendis yetiştirmiş oluruz. Hatta bu mühendislerimiz Almanya gibi mühendis eksiğinin çok fazla olduğu 5000-6000 Euro maaşla mühendis bulamayan ülkeler için de bir kaynak olabilir.

Milli Eğitim Bakanlığı bu konuda Teknoloji Bakanlığı ile bir ortak çalışma yapıp EBA’da bulunan temel düzey kodlama etkinliklerini yukarıda bahsetmiş olduğumuz ileri düzey etkinlikler seviyesine çıkarması gerekmektedir. Böylece ülkemiz yakın gelecekte dışarıdan temin etmiş olduğumuz teknolojileri de kendisi üretir hale gelecektir. Kendi teknolojisini üretip, kendine yetebilen ülkeler gelecekte ayakta kalabilecektir. Bu sebeple geleceğin neler getirebileceğini iyi analiz edip ona göre Eğitim Sistemimizi geliştirmemiz gerekmektedir. Saygılar…

Etiketler
Daha Fazla Göster

Hikmet Tutaysalgır

Eğitimin ve Teknolojinin buluştuğu noktada tüm eğitimci, öğrenci ve teknoloji severlere dünyadaki gelişmeleri aktarmak ve faydalanmalarını sağlamak amacıyla yola çıkmış bulunmaktayız. Eğitim Teknoloğu - İntel Öğretmen Programı Öğretmen Eğiticisi - Fatih Projesi Öğretmen Eğiticisi - Google Certified Educator - Microsoft İnnovative Educator - Blog Yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı