BilgisayarEğitim Teknolojisi

Dokunmatik Bilgisayarını Kendin Yap

Geçtiğimiz yazılarda farklı versiyonlarını tanıttığımız Kano bilgisayarlara bir yenisi daha eklendi. Bu bilgisayarın diğer Kanolardan farkı ise dokunmatik ekran özelliği ile birlikte gelmesi. Bildiğiniz üzere Kano bilgisayarlar alıp kullanabileceğiniz türden bilgisayarlar değil. Eğer bir Kano almış iseniz kutuyu açtıktan sonra bilgisayarınızı kendiniz yapmanız gerekmektedir. Peki neden böyle bir yöntem ile bilgisayar satıyorlar.

Kano bilgisayarlar özellikle çocukların ve gençlerin bir bilgisayar hangi birimlerden oluşuyor, nasıl çalışıyor gibi soruları da sormasını istediği için parçaları birleştirilmemiş halde satılmaktadır ve alan birey bilgisayarı birleştirerek çalıştırılabilir hale getirmelidir. Şu an itibariye 1000’den fazla okulun kano kullandığı bilgisi resmi web sitesi üzerinden duyurulmuş durumda. Kano Bilgisayarın son verisyonu ise 10.1 dokunmatik ekranlı bir şekilde gelmektedir. Dokunmatik ekranın avantajı ise daha küçük yaş grubu çocuklar için kullanımı kolay olması. Yani artık daha küçük yaş grubu çocuklar bilgisayarı alıp, birleştirip kullanmaya başlayabilir. Bu versiyon bir Raspberry pi 3 model mini bilgisayar ile çalışmakta. Bilgisayarda Raspberry pi işletim sistemi kullanmanı yanında Kano tarafından geliştirilmiş işletim sistemi Kano OS da kullanabilirsiniz. Kano OS  çocuklar için özel olarak geliştirilmiş kodlama etkinliklerini barındırmanın yanında hemen herkes tarafından bilinen kodlama araçlarını da barındırmaktadır. Zaten birçok kodlama aracı tarayıcı üzerinden de çalışmakta.

Kendine özel kodlama uygulamalarından biri olan Harry Potter Kano Coding Kit çocukların çok sevdiği Harry Potter ve asasından esinlenerek hazırlanmıştır. 70’den fazla kodlama etkinliğine de barındırmaktadır. Bu set içerisinden birde bilgisayar ile etkileşime girebilen Harry Potter asası bulunmakta ve çocukların bu asayı da çalıştırabilmeleri için gerekne parçaları birleşitirmeleri gerekmektedir.

Gelelim önemli bir mevzuya Kano bilgisayarın fiyatı. Fiyatı asgari ücretin 1500 dolar veya 1500 Euro olduğu ülkeleri düşündüğümüzde 279 dolar  çok makul bir fiyat. Bir asgari ücret ile çalışan birey rahatlıkla çocuğuna alabilir. Fakat ülkemiz şartlarında 279×6 : 1674 TL tam olarak bir asgari ücretli maaşını geçiyor. Bu durum da alım gücünü maalesef düşürüyor. Ülkemize gelirken eklenen vergiler ve fiyatlarla birlikte bir miktar daha fiyatta artma oluyor. Bahsettiğimiz bu durumlar çok faydalı olduğuna inandığımız ürünlerin alımını maalesef zorlaştırmaktadır. Para açısından sıkıntısı olmayan bireyler için söyleyeceğimiz tek şey ise faydalı bir ürün çocuklarınıza alabilirsiniz.


Etiketler
Daha Fazla Göster

Hikmet Tutaysalgır

Eğitimin ve Teknolojinin buluştuğu noktada tüm eğitimci, öğrenci ve teknoloji severlere dünyadaki gelişmeleri aktarmak ve faydalanmalarını sağlamak amacıyla yola çıkmış bulunmaktayız. Eğitim Teknoloğu - İntel Öğretmen Programı Öğretmen Eğiticisi - Fatih Projesi Öğretmen Eğiticisi - Google Certified Educator - Microsoft İnnovative Educator - Blog Yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı