Eğitim Teknolojisi

Kağıt Origami Mikroskop

Eğitimi yeniden yapılandırma sürecinde öncelikli olarak sınıflarımızın kalabalık olan öğrenci sayılarını daha makul seviyelere getirmek öncelikli hedef ancak bu hedeflere ulaşırken de yeni binaların yeni öğretmenlerin atanmasını beklerken şu an sistem üiçindeki öğrencilerin kalabalık sınıflarda olmanın dezavantajlarını yaşamamaları için çözğm önerileri geliştirmek gerektiğine inanıyorum. Örneğin çok kalabalık bir sınıfta fen bilimleri dersinde bir öğrencinin mikroskopla gözlem yapması gibi bir durum söz konusu bile olamaz. 40 kişi nasıl mikroskopla bir şeyi inceleyebilir ayrıca bir başka konu ise okullar sınav odaklı bir eğitim sistemi olmasından dolayı okullar mikroskop almak yerine deneme sınavı yapan merkezlerle anlaşıp öğrencileri ayda bir sınav yapmakla uğraşıyorlar.

Bahsettiğimiz bu durumdan kurtulmak kalabalık sınıfların dezavantajlarını kırmak için geliştirilmiş olan kağıt mikroskop bir mikroskop fiyatına okuldaki tüm öğrencilere mikroskop hediye edecek kadar ekonomik. Kağıt mikroskop fikri ilk olarak Manu Prakash ve Jim Cybulski tarafıdan geliştirilmiştir. Foldscope olarak adlandırılan kağıt origami mikroskopun maliyeti ortalama 1 dolar. Bu kadar ekonomik olunca  ekonomik sıkıntılar çeken ülkelerde sosyal sorumluluk projelerinde kullanılmaya başlanmıştır.

Ülkemizde de çok rahat bir şekilde kullanılabilecek bir ürün olan Kağıt Mikroskop Milli Eğitim Bakanlığı tarafından telif hakları konusunda gerekli anlaşmalar yapıldıktan sonra üretimi ülkemizde yapılıp dağıtımı sağlanabilir. Bu şekilde her tür okul seviyesinde öğrencilerimiz mikroskop ile yapılabilecek olan etkinlikleri rahatlıkla yapabilirler. Tüm bunların yanında öğrencilerimiz isterlerse okul dışı ortamlarda da istediği gibi inceleme ve araştırmalarda bulunabilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Hikmet Tutaysalgır

Eğitimin ve Teknolojinin buluştuğu noktada tüm eğitimci, öğrenci ve teknoloji severlere dünyadaki gelişmeleri aktarmak ve faydalanmalarını sağlamak amacıyla yola çıkmış bulunmaktayız. Eğitim Teknoloğu - İntel Öğretmen Programı Öğretmen Eğiticisi - Fatih Projesi Öğretmen Eğiticisi - Google Certified Educator - Microsoft İnnovative Educator - Blog Yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı