Eğitim Teknolojisi

Eğitsel Anlamda Kullanabileceğiniz Platform Europeana

Europeana Platformu son yılların en önemli sanal kültürel kaynağı olmaya doğru yol alıyor. 58 milyondan fazla resim, fotoğraf, çizim, müzik kayıtları, gazete ve bir çok belge ile Avrupanın en gelişmiş kütüphanesi durumunda. Bu kadar belge olunca sınıflandırma yapmak kaçınılmaz olacağı için özel kolaksiyonlar ve galeriler oluşturmuşlar. Sanat, spor, müzik ve 1. Dünya savaşı gibi birçok koleksiyona ulaşabiliyorsunuz. Aramalarınızı filtrelendirip çok daha ayrıntılı görsel, ses kayıtları ve filmlere ulaşma imkanınız da mevcut. Şu an için 27 dil desteği olan bu önemli kaynağın yakın zamanda Türkçe desteğine de kavuşur umarım. Geçtiğimiz yıl Avrupa kültirel miras yılı olması sebebiyle geliştirilen Europeana şu an itibariyle eğitsel anlamda çok faydalı bir kaynak oldu.  

Gelelim eğitsel anlamda Europeana’yı nasıl kullanabiliriz. İçerisinde barındırdığı 58 milyondan fazla belgeyi telif haklarına göre sınıflandıran bu sistemde hangi belgenin hangi telif haklarına sahip olduğunu görebiliyorsunuz. Bu aşamda öğrenciler telif hakları konusunda da bilgi sahibi oluyorlar. Öğrenciler araştırma yapmak istedikleri konularda Eurpeana daki belgeleri indirip eğitsel olmak kaydı ile kullanabiliyorlar. Örnek vermek gerekirse bir e-kitap yapmak isteyen öğrenciler Europeana daki görselleri ve belgeleri kullanabiliyorlar. Bu anlamda doğruluğu denetlenerek sisteme aktarılmış 58 milyondan fazla kaynağı eğitsel anlamda kullanabilmek öğrenciler ve eğitimciler açısından çok önemli çünkü bu şekilde başka bir yerde bu anlamda bir kaynak bulmak imkansız.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Hikmet Tutaysalgır

Eğitimin ve Teknolojinin buluştuğu noktada tüm eğitimci, öğrenci ve teknoloji severlere dünyadaki gelişmeleri aktarmak ve faydalanmalarını sağlamak amacıyla yola çıkmış bulunmaktayız. Eğitim Teknoloğu - İntel Öğretmen Programı Öğretmen Eğiticisi - Fatih Projesi Öğretmen Eğiticisi - Google Certified Educator - Microsoft İnnovative Educator - Blog Yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı